| anonim_4396 a întrebat:

Băieți,vinerea trecută m-am lovit la cap și as vrea sa știu de ce mă simt ușor amețit și buimac, poate fi pe baza anxioasa? As fi speriat de la ce am pățit, mă tem de hematom

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dana2103 a răspuns:

Suferi de ipohondrie

| MISLO a răspuns (pentru Dana2103):

La ipohondrie poți simții unele simptome ale boli de care te temi?

| MISLO a răspuns (pentru Dana2103):

La ipohondrie poți simții unele dintre simptomele ale bolii de care te temi?

| Dana2103 a răspuns (pentru MISLO):

Da

| MISLO a răspuns (pentru Dana2103):

Serios? Și o sa Ami treacă ipohondria in cat timp?

| Dana2103 a răspuns (pentru MISLO):

Cu psihoterapie

26 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Orice lovitura craniului poate fi context de traumatism si trebuie efectuat un consult; unele astfel de lovituri pot fi fatale lasate neinvestigate.

| MISLO a răspuns (pentru LPCTSTR):

Oricum mă duc la un control la medicul de familie, medicul de famili, poate să mă lămurească cu ceva?

| LPCTSTR a răspuns (pentru MISLO):

Da si nu.
Eu as recomanda sa ceri o trimitere catre un medic neurolog, de acolo va vedea el.
O problema cu sistemul si neurologia este ca daca nu esti dispus sa faci investigatii imagistice (care ajung si la 700 (RMN)), risti destul de multe stand si asteptand dupa programare, caci tu esti copil iar costurile sunt suportate de CNAS.

| MISLO a răspuns (pentru LPCTSTR):

Vreau sa fac un rmn

| Iote a răspuns:

Si tu stai asa de vinerea trecuta cerand acum sfaturi aici? De ce nu mergi la medic?

| MISLO a răspuns (pentru Iote):

O sa mă duc săptămână viitoare, deoarece nu pot săptămână asta, cam cât mă costă RMN ul cu actul de CNAS?

| MISLO a răspuns (pentru Iote):

Eu nu de vineri mă simt amețit, de luni că de luni am aflat ce este hematomul, și m-am speriat, am palpitații și stări de neliniste

| Iote a răspuns (pentru MISLO):

Te-a ametit informatia aflata? happy
Vad acum ca ai mai pus intrebarea inca de doua ori. In 19 Octombrie intrebai: "Buna băieți, acum trei zile m-am lovit la cap..."
Si acum spui ca ai sa te duci in saptamana cand e Pastele cailor. Cine sa te creada? Daca mergeai atunci la urgente, nu te costa nimic. Acum, nu stiu.

| LPCTSTR a răspuns (pentru MISLO):

Nu asa merge treaba.
Tu, dupa ce primesti trimitere la neurologie, te duci, faci consult si ti se zice ce trebuie sa faci. Doctorul iti da alta "trimitere" catre sectia de imagistica (daca este nevoie) din acelasi spital sau de la un spital care are, unde te vei programa, iar asta gratis, caci esti asigurat. Programarile dureaza de la 1 la 3 si pana la 5 luni... din cate am auzit.
Daca vrei sa te duci pronto si sa suporti cheltuile, cu trimiterea de la doctor te duci la clinica, iar ei te vor programa mult mai rapid, eventual in aceeasi saptamana sau, daca ai noroc, atunci. Dupa, te duci la doctorul neurolog (cu programare, apropo, prima si a doua oara) si el va sti ce sa-ti faca.

| MISLO a răspuns (pentru LPCTSTR):

Ok,și pot merge la spital de stat?

| LPCTSTR a răspuns (pentru MISLO):

Da.

| MISLO a răspuns (pentru LPCTSTR):

Serios așa e cu ipohondria?

| LPCTSTR a răspuns (pentru MISLO):

Te-ai lovit la cap, ce ipohondrie sa ai?

| MISLO a răspuns (pentru LPCTSTR):

Și o sa Ami treacă?

| LPCTSTR a răspuns (pentru MISLO):

Nu stiu gravitatea traumatismului, n-am de unde-ti spune.

| Cksihja a răspuns:

Ai aceste simptome de vinerea trecută sau abia acum au apărut, pentru a identifica o anomalie cerebrală poți face următoarele lucruri: trasarea unei linii drepte și executarea unui desen, ridică o mână, stai într-un picior, rezolvă o problemă matematică. Dacă nu poți face niciunul din exercițiile enumerate mai sus și ai o vorbire anormală atunci ai o problemă. Toate aceste exerciții testează capacitatea creierului tău și nu au legătură cu inteligența dacă ai un hematom nu vei putea face unele din aceste exerciții cum ar fi linia dreaptă pe care o vei trasa extrem de strâmb.

| MISLO a răspuns (pentru Cksihja):

Le pot face pe toate, sunt bine? Este de la sperietura?

| MISLO a răspuns (pentru Cksihja):

Aceste simptome de trei zile de când am aflat ce e hematomul

| MISLO a răspuns (pentru Cksihja):

Și nu mă doare capul, mă simt agitat, am palpitații cred că e anxietatea

| Cksihja a răspuns (pentru MISLO):

Dacă ai aceste simptome după ce ai aflat ce e hematomul și nu ai avut nicio dificultate de executa sarcinile nu ai nimic. Palpitații pot provoca amețeli deoarece ritmul cardiac este anormal. Fă exerciții pentru a regla inima cum ar fi săritul.

| MISLO a răspuns (pentru Cksihja):

Ok,dar nici nu mă pot concentra vederea mea se mai încețoșează din când în când după ce stau pe telefon și apoi al las, abia aștept să Ami treacă, că aș speriat, am nevoie de susținere