| alex000ur a întrebat:

Bunã dragii prieten, ma întmpin cu o problema foarte gravã sunt speriat rau de tot, ca ies la... am un scaun cu ceva pete maro, la fund [ anus ] am ca o beşicã, acum un an mi-a curs puţin sange dar atata, nu ma doare sau altceva, ma mai mananca rar, dar zici ca e si puti. tare pe o parte la anus, funda si respect va rog o sa merg si la doctor dar pana atunci dati-mi un sfat bun!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Spala-te bine cu apa calduta si sapun antibacterian, dupa fiecare scaun!
Dupa ce s-a uscat, unge locul cu HEMORZON (crema maro in tub, de la farmacie).
Dupa ungere subtire, nu-ti pui lenjeria timp de jumat de ora, pana ce se absoarbe.

Tratamentul dureaza cateva saptamani si trebuie continuat o saptamana si dupa vindecarea ranii!

| alex000ur explică (pentru Bula):

Poate sa fie doamne ferste cancer sau ceva?

| Bula a răspuns (pentru alex000ur):

Poate evolua in cancer, daca nu-l tratezi.
In plus: ai grija sa nu faci constipatie sau diaree accentuate!

| mgtow a răspuns:

Cancer de colon poate sa fie o cauza. Daca ai scaunu dupa 3 zile sa ingrosat si a facut rana cand l-ai scos la flora intestinala

| AlexSA a răspuns (pentru mgtow):

Doamne fereste! Nu mai speria omul. Fara un consult de specialitate nu poti sa iti dai cu parerea asa extrem!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai hemoroizi da te cu o cremă

| lpavel a răspuns:

Ai hemoroizi! cere de la o farmacie ceva pentru hemoroizi, ei vor stie ce sa-ti dea, nu trebuie sa mergi la medic din cauza asta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai hemoroizi, si eu acum.Hemoroizi se numeste

| alex000ur explică (pentru anonim_4396):

Si in scaun ai pete asa

| AlexSA a răspuns:

Igiena locala si consul de specialitate: gastroenterolog.