| RuxyRadkee a întrebat:

Bun. Eram la scoala la ora de dirigentie si am intrebat-o pe profa daca pot sa merg la magazin sa imi iau ceva de mancare, si ea a zis sa ma duc. Am mers afara dar la magazin tocmai se aducea marfa noua asa ca n-am mai asteptat si am urcat inapoi in scoala. La usa clasei erau doi colegi intarziati. Si unul din ei m-a intrebat ce fac iar eu in ziua aia imi sparsesem dintele. Si i-am raspuns cu mana la gura:"fac bine mi-am spart dintele" si el: "vreau sa vad." si eu:"nu.". Si s-a pus in fata usii si a spus:" arata-mi!'. si eu:"stii ca pot sa te bat asa ca pleaca". Si am deschis usa dar cand sa intru in clasa m-a apucat de mana dreapta. Usa era deschisa si s-a trantit din cauza curentului. Cand colegul a vazut ca usa se misca mi-a dat drumul la mana si mi-am prins degetele mijlociu si inelar intre clanta si tocul usii. Mi-a cazut o unghie, una a fost scoasa la spital si capatul inelarului a fost taiat, mai atarna de deget intr-o piele foarte subtire. Am fost la spita si mi-au cusut varful degetului. Intrebarea este in cat timp vor creste unghiile, in cat timp voi putea sa folosesc cele doua degete si in cat timp unghiile vor creste complet?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Unghiile chiar daca sunt scoase chirurgical ori din alte cauze, se refac daca a ramas intacta baza unghiei.
Dupa ce rana se vindeca, unghiile vor incepe sa creasca dar va dura cca 6-7 luni, pana vor capata dimensiunea normala.
Daca degetele nu au fost rupte si cred ca nu au fost, din moment ce nu te-ai referit la faptul ca ar fi fost puse in ghips, atunci dupa ce se vindeca leziunea, si nu vor mai fi umflate degetele, o sa le poti misca, vei face gimnastica cu ele pentru a capata, din nou, flexibilitatea necesara pentru a fi folosite.
Se pare ca a fost o zi cu ghinion pentru tine, daca ti-ai spart si un dinte si te-ai si accidentat la mana, dar este bine ca, pe viitor, sa eviti astfel de situatii, iar pe cei 2 colegi ai tai, care s-au purtat necorespunzator si a-si zice, chiar abuziv, sa-i reclami la diriginte, pentru a se lua masuri pentru ca, asemenea cazuri sa nu se mai intample.
Un gand bun si multa sanatate.

| RuxyRadkee explică (pentru mariana):

Am avut fractura la falanga

| mariana a răspuns (pentru RuxyRadkee):

Atunci trebuie sa ai grija ca, sa nu misti degetul respectiv pana ce fractura nu se va vindeca, iar ulterior sa-l tii in pa sarata si sa-i faci masaj usor pentru a se reduce umflatura si pentru ca sa poti sa-l misti mai usor. Chiar ca ai avut o zi urata dar timpul o sa rezolve problema, nu-ti fa griji.
Multa sanatate si un o seara cat mai frumoasa si mai linistita.

4 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

O să crească da în timp... 1 an de zile cam așa...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Wow,nasol
Unghiile tale isi vor reveni dupa aproximativ 6 luni (nasol)