| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
1.Este posibilă o dereglare hormonala la 14 ani?
2.Dereglarile hormonale se observa in analiza de sange, urina etc.
3.Am simptome: -balonare
-constipatie
-greata(uneori de dimineata, alteori in timpul zilei, am avut o perioadă în care nu am avut greturi dar acum au revenit)
- nu am pofta de mâncare
-acnee
-dureri de cap
-sensibilitate
- menstruatie ciudata
-stres
Pot fi de la o dereglare hormonala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cxxyy a răspuns:

1. Da, poti avea o dereglare hormonală la vârsta de 14 ani! Mai ales la fete, după debutul menstruației, este un fenomen des întâlnit favorizat în seocial de stres / oboseală / alimentatie neadecvată / stil de viață nesănătos.
2. Cred că cel mai bine ar fi să consulti dupa aceasta perioada un medic endocrinolog, el iti va pune diagnosticul precis!
3. Prin menstrautie ciudată se intelege neregulata? Daca te referi la menstruaie neregulata atunci este perfect normala in primii 2-3 ani de la menarha(prima menstruatie). În schimb, dacă ai sângerări anormale intre menstruatii, este cel mai probabil vorba de o dereglare hormonală. Stresul nu este un simptom, de fapt el poate declanșa toate aceste simptome, fiind un factor favorizant al dereglarilor hormonale. Da, celalalte simptome pot fi semnele unei dereglari hormonale, insa nu 100%, tocmai de aceea te sfatuiesc sa te duci la endocrinolog, iti va pune diagnosticul si iti va da si un tratament adecvat!

185 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă ai mâncat ceva alterat?

| Donsavas a răspuns:

Pot,normal ca pot fi de cauza hormonala. Esti la vârsta la care se intampla diverse transformări datorita hormonilor. Consulta un endocrinolog!

| Zorn a răspuns:

1. Da, perioada adolescentei este perioada in care apar cele mai multe dereglari hormonale.
2. Din cate stiu eu, se face un set de analize de sange. Parca la endocrinolog se merge pentru asta.
3. Ultimele 5 simptome pe care le-ai enumerat pot fi foarte usor asociate cu o dereglare hormonala, celelalte mai rar.

| JicaContra a răspuns:

Da, e posibil, chiar mai devreme de 14 ani, chiar a fost la tembelizor nu mai stiu ce dereglare dinasta si baietei de 7-11 ani aveau organe genitale complet dezvoltate cu par cu tot

da, dereglarile hormonale se pot vedea la analiza de sange, insa daca e una mai naspa atunci trebuie facuta analiza explicit pentru aia

insa ce descrii tu acolo, e pur si simplu adolescenta, care e o schimbare hormonala TOTALA (apar primii hormoni sexuali, si alte chestii)

| Mosotti a răspuns:

Poate fi si o dereglare hormonala, daca persista, du-te la un medic endocrinolog sa iti faca niste analize. Nu se stie ce o fi. Menstruatia neregulata daca o ai asa, poate fi si de la stres.

Zici ca greturile au revenit, deci au mai fost! Cana ai avut prima data greturi?

| Mosotti a răspuns (pentru Donsavas):

Nu e normal, in mod normal un om in ordine nu simte transformarile, cel multi la baieti apare vocea aia mai ingrosata dar nu la toti, la foarte multi nu, atat.

| Mosotti a răspuns (pentru JicaContra):

Si daca apar hormonii sexuali ce? Nu trebuie sa simta prin chestii negative, ceva este la mijloc neinregula, schimbarea asta nu chiar totala, apare automat fara sa iti dai seama. E ca si cum te ingrasi, simti? Nu simti desi sunt mari transformari acolo.
La femeie in momentul cand are prima data ciclu, gata, deja e femeie, are hormoni sexuali, apare si la 10-12 ani acum la multe. Desi placerea sexuala si dorinta e mai de mult, femeie inseamna ca poate face copii. Mecanismul sexual e activ de mic, de aia si baietii si fetele se pot masturba si la 4-5-6-7 ani si au placere sexuala ca si mai in colo. Pai eu prima data am avut la 6 ani.

| Eugen80 a răspuns:

Da. Mergi la doctorul de familie sa-ti faci analizele si tot ce spune doctorul!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Pe 18 am avut prima dată. Pana pe 28 in fiecare dimineata, dar nu erau grave.Si ieri su revenit

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Dar luna trecuta nu eram stresata.Si am avut menstruatie ciudata

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Nu cred ca de la asta...Adică imi este greata de la orice? Sigur nu e de la asta

| Donsavas a răspuns (pentru Mosotti):

Mosotti,nu inteleg contrazicerea fără sens. Ea e in adolescenta ori din cauza mediului apar multe tulburări endocrine. De ce sa nu si face un control preventiv?

| Mosotti a răspuns (pentru Donsavas):

Am zis si eu sa-si faca control si sa se duca la medic, am zis in primul mesaj "Poate fi si o dereglare hormonala, daca persista, du-te la un medic endocrinolog sa iti faca niste analize".

Insa in mod normal nu ar trebui sa se intample asa, dar sigur, la ea poate fi, sa nu cumva sa fie insarcinata, mie asta mi-e! Alta intrebare pe care a pus-o era cat supravietuiesc spermatozoizii pe carpa si in apa, nu intamplator a zis asta, a pus-o tot ieri aici pe TPU.
Sau cum am cititi acum la alta intrebare, o avea oxiuri cum zice.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu ai oxiuri cum ziceai dincolo, sa nu cumva sa fi insarcinata! Nu stiu ce sa zic. Fa un test de sarcina neaparat, ca nu ai ce pierde. Ca daca esti si nu vrei copilul, sa te duci repede sa il dai afara.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu am avut contact sexual

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru cxxyy):

Am făcut analize de sânge. Nu menstruatie neregulată, luna asta a fost mai scurtă și o culoare roșu aprins si nu am mai avut asa.Dar cam cate % sunt aceste simptome de la o dereglare hormorala?

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu cunostintele mele din acest domeniu, presupun că sunt șanse destul de mari să fie vorba de o dereglare hormonală! Nu îți garantez, dar majoritatea simptomelor tale se încadrează în această categorie, în categoria simptomelor prezente în caz de dezechilibru hormonal!

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Faptul ca menstruatia a fost scurtă si cu o culoare rosu aprins este normal, pentru că dupa cum am zis, in primii 2-3 ani de la debutul menstruatiei poate fi si neregulată, poate dura intr-o luna 3 zile si in alta luna 7 zile, poate avea culori diferite, fluxuri diferite! Dar eu consider ca e o dereglare hormonala si dupa restul simptomelor enumerate de tine! Chiar si asa, nu e ceva grav, se trateaza! Vei fi bine, sanatate multa!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Multumesc! Si in analiza de sange se vede daca am dezechilibru hormoral.Si inca ceva : daca am arsuri poate fi de la o dereglare hormorala?

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, in analizele de sange se vede daca ai dezechilibru hormonal, vor fi unele valori mai mari/mici decat in mod normal! Nu cred ca arsurile legatura cu dereglarea hormonala. Pot fi cauzate din alt motiv, daca vrei imi poti da mai multe detalii ca sa te pot ajuta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Multumesc! Păi am arsuri la stomac uneori si parca urca până la gat

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

În termeni medicali, aceasta arsura se numeste "pirozis", iar 1 din 5 oameni are cel putin o astfel de senzatie de arsură in decursul unei saptamani. Dacă nu se intamplă foarte des, cel mai probabil apare din cauza consumului de citrice, ciocolata, ceapa, usturoi sau diverse condimente care tie nu iti fac prea bine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Poate am gastrita.

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

În niciun caz! Gastrita este însoțită de dureri de stomac foarte mari, indigestie, senzatie de greata și voma, senzatie anormala de satietate dupa masa, iar in unele cazuri scaunul sau voma sunt înostite de sânge!

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci este bine daca nu ai avut. E valabil ce spune emily2020, te indruma foarte bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Multumesc! Si inca ceva : de 12 zile imi curge un mucus cervical.Nu este chiar abundent dar nu stiu ce sa fac.Nu am mai pățit asa ceva.

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Din câte știu acest mucus cervical (secreție vaginală), apare la adolescente chiar dinaintea primei menstruații cu ceva timp în urmă, tocmai ca să "prevestească" faptul că în curând fata respectivă va avea prima menstruatie. Mucusul cervical e un proces fiziologic normal, și poate fi mai abundent înainte de menstruație sau în perioada de ovulație. Nu știu ce să zic, ar trebui să mergi la un ginecolog dacă are o culoare schimbată, cum nu a mai fost până acum (de obicei culorile normale sunt alb și alb spre gălbui), dacă au un miros ciudat sau dacă sunt însoțite de mâncărimi sau senzație de disconfort in zona intimă, altfel poate fi vorba de o infectie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Nu au o culoare ciudata, nu ma mănâncă si nu miroase urat.Am menstruatie. Dar nu am mai avut pana acum 12 zile consecutive sa imi curga..De la ce asa mult? Ca ovulatia a fost pe 7Aprilie si lunile trecute nu a curs mucus cervical la ovulatie

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Nu am infectie ca nu are caracteristicile alea.Si am avut secretii vaginale înainte de prima menstruatie.Dar luna asta nu stiu ce s-a intamplat

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum ți-am mai zis, menstruația până la 15-16 ani poate fi diferită: luna aceasta poate să țină 3 zile, luna viitoare 7 zile; culoarea sângelui poate fi diferită; fluxul variază. Exact asa se întâmplă si cu secretiile. Dacă tu zici ca nu se mai intampla și altceva, înseamna pur și simplu că uneori așa ai tu secretia vaginala, mai abundentă! Sunt sigură că ori se apropie menstruatia ori te afli la ovulație, perioade in care secretia vaginală este mai abundenta decat in mod normal!