| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
1.Este posibilă o dereglare hormonala la 14 ani?
2.Dereglarile hormonale se observa in analiza de sange, urina etc.
3.Am simptome: -balonare
-constipatie
-greata(uneori de dimineata, alteori in timpul zilei, am avut o perioadă în care nu am avut greturi dar acum au revenit)
- nu am pofta de mâncare
-acnee
-dureri de cap
-sensibilitate
- menstruatie ciudata
-stres
Pot fi de la o dereglare hormonala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ariannakaterine a răspuns:

1. Da, poti avea o dereglare hormonală la vârsta de 14 ani! Mai ales la fete, după debutul menstruației, este un fenomen des întâlnit favorizat în seocial de stres / oboseală / alimentatie neadecvată / stil de viață nesănătos.
2. Cred că cel mai bine ar fi să consulti dupa aceasta perioada un medic endocrinolog, el iti va pune diagnosticul precis!
3. Prin menstrautie ciudată se intelege neregulata? Daca te referi la menstruaie neregulata atunci este perfect normala in primii 2-3 ani de la menarha(prima menstruatie). În schimb, dacă ai sângerări anormale intre menstruatii, este cel mai probabil vorba de o dereglare hormonală. Stresul nu este un simptom, de fapt el poate declanșa toate aceste simptome, fiind un factor favorizant al dereglarilor hormonale. Da, celalalte simptome pot fi semnele unei dereglari hormonale, insa nu 100%, tocmai de aceea te sfatuiesc sa te duci la endocrinolog, iti va pune diagnosticul si iti va da si un tratament adecvat!

185 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Si am reticulocitele(s-au cum se scrie ) scăzute. TOT FELUL DE RETICULOCITE LE AM SCAZUTE.DE CE?

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu cred ca ai anemie! Inseamna ca ai deficit de B12 și acid folic (B9), daca ai reticulocitele scazute!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Si daca am deficit de astea am anemie? Cred ca am anemie fiindca am lipsa de fier.Ca am avut multi oxiuri si am luat si tratament puternic (fara protejare la ficat ca nu mi-au dat)..Si din ce cauza poti face anemie? Si sper ca se trateaza cu pastile nu cu injecții. Si daca am luat albendazol este posibil sa imi afecteze in vreun fel analizele de sange?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Si in analizele de scaun nu a scris ca am viermi: lipsa ouă si viermi giarda.Ok, am lipsa giarda dar doar asta se gaseste in scaun. Oxiurii nu i-au văzut? Ii vad eu cu ochii mei si nu ii vad ei in laborator.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Păi dacă imi trebuie B9 am vazut ca trebuie in sarcina...VAIcrying

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Pentru a funcționa corect, enzima TGP are nevoie de ajutorul vitaminei B6.

De pe google.Deci nu de B9!

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu ți-am vorbit despre nicio enzimă TGP!

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Poți căuta pe Google in continuare răspunsurile happy
Eu am încercat să te ajut si nu am făcut-o in neștiință, am vorbit ca viitoare studentă la medicină! Eu nu ti-am zis de nicio enzima TGP, toată discutia a inceput de la probabilitatea existentei unui dezechilibru hormonal!
Multă sănătate!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Multumesc! Deci am lipsa B9? Eu nu vreau, am auzit ca ai lipsa de B9 in sarcina.Am simptome de sarcina, dar nu am avut niciodata vreo relatie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Nu am lipsa B9.B12 cred ca da. Dacă am reticulocitele scăzute am anemie.Au una singura crescuta:Reticulocite cu un continut scazut nuclear.Restul sunt scăzute, dar cu putin cam cu 1/2%

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai neapărat lipsa de B9 în timpul sarcinii, poti avea lipsa de B9 atunci cand nu consumi alimente bogate in vitamine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Bine,mulțumesc! Eu la 6 scăzute și 2 crescute cred totusi ca am o dereglare hormorala.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Nu stiu.Dar eu am simptome:balonare,greata dimineata, urinare frecventa, sani mariti, mucus cervical abundent, menstruatie peste sarcina(cred), dureri de cap..Luna asta toate..Nu stiu ce sa cred.Credeti-ma eu sunt panicată ca sunt gravida fara contact. Poti ramane daca din greseala ma sterg cu același prosop cu care s-a sters un barbat(Si era sperma), sunt panicată nici nu mai stiu de mine.Mai ales că bate si inima aia un burta, o sunt și prin haine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Si acnee am uitat sa precizez, si arsuri stomacale, constipatie.Deci? Tare mi-e frică!

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Poți rămâne însărcinată doar în urma unui act sexual care presupun că știi ce implică.

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar te-ai sters pe un prosop cu care anterior se ștersese în zona genitală? Și mai era și spermă pe prosop?

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu cred că doar te panichezi degeaba! Sigir nu te-ai fi sters pe prosop dacă ai fi observat urme de asa ceva

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Si daca da.Din neatenție

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Nu stiu, poate din greseala! Sperma nu stiu daca era vreodată, dar presupun si eu

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Deci care sunt sansele? Ma sperii pentru ca am vazut ca am si burta umflata putin si sanii mariti, luna asta toate.

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci, chiar și dacă ar fi fost lichid seminal pe prosop, ca sa ramai insarcinata nu era suficient doar să te ștergi în zona intimă cu acel prosop, trebuia să fie mai mult de atât, sper ca intelegi ideea. Lichidul ala seminal ca să ajungă să fecundeze un ovul trebuia să intre cumva in vagin.

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Plus că ai zis ca ai avut menstruatie luna trecuta, so!?

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Unele femei nu rămân însărcinate nici după ce folosesc medicamente pentru. fertilitate și nici după nenumarate contacte sexuale neprotejate. Deci sansele ca tu sa fi ramas insarcinata dupa ce te-ai sters pe un prosop care tu crezi că ar fi putut avea lichid seminal(ceea ce ma mira, daca avea ai fi observat), sunt de 0% as zice. SeriosA

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Am avut dar ciudata rau si nu cred ca din cauza ca sunt in primii 1/2 ani, luna asta am avut tot felul de simtome.Nu ziceam de lichid, ziceam de sperma! Deci nu sunt sanse? Si daca a ejeculat in apa calduta in cada si nu am clădit bine cada si am intrat in apa, sunt sanse sa e strecoare la mine? Mie tare frica ca luna asta am avut de toate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Bine,mulțumesc! Dar eu am himenul rupt dintr-un accident..Si poate s-au strecurat.Mie frica tareeeee

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Si daca a intrat sa zicem. Sunt sanse sa raman?

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Lichid seminal inseamna sperma! Pai si daca a ejaculatt in cada, efectiv lichidul ala a ramas pe fundul căzii, tu te-ai asezat direct cu vaginul pe suprafata repsectiva?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Cu fundul pe cada..Si in cat timp mor in apa? Rezista o oră?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Si cand m-am spălat in zona intimă. Sunt sanse sa pătrundă.

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

In afara corpului omenesc rezista maxim 15-20 minute. In apa e riscul mic de contaminare, dacă ar fi așa cum spui tu, înseamnă că dacă ne ducem la piscina si cineva ejaculeeaza in apa putem ramane insarcinate? In niciun caz