| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
1.Este posibilă o dereglare hormonala la 14 ani?
2.Dereglarile hormonale se observa in analiza de sange, urina etc.
3.Am simptome: -balonare
-constipatie
-greata(uneori de dimineata, alteori in timpul zilei, am avut o perioadă în care nu am avut greturi dar acum au revenit)
- nu am pofta de mâncare
-acnee
-dureri de cap
-sensibilitate
- menstruatie ciudata
-stres
Pot fi de la o dereglare hormonala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ariannakaterine a răspuns:

1. Da, poti avea o dereglare hormonală la vârsta de 14 ani! Mai ales la fete, după debutul menstruației, este un fenomen des întâlnit favorizat în seocial de stres / oboseală / alimentatie neadecvată / stil de viață nesănătos.
2. Cred că cel mai bine ar fi să consulti dupa aceasta perioada un medic endocrinolog, el iti va pune diagnosticul precis!
3. Prin menstrautie ciudată se intelege neregulata? Daca te referi la menstruaie neregulata atunci este perfect normala in primii 2-3 ani de la menarha(prima menstruatie). În schimb, dacă ai sângerări anormale intre menstruatii, este cel mai probabil vorba de o dereglare hormonală. Stresul nu este un simptom, de fapt el poate declanșa toate aceste simptome, fiind un factor favorizant al dereglarilor hormonale. Da, celalalte simptome pot fi semnele unei dereglari hormonale, insa nu 100%, tocmai de aceea te sfatuiesc sa te duci la endocrinolog, iti va pune diagnosticul si iti va da si un tratament adecvat!

185 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Da.Albendazol Duador
Imi fac ficatul bucatele

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Oricum am facut si analize de sânge sa vad daca mai am si altceva.

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu știu dacă luna viitoare va mai fi așa sau nu, e posibil să fie așa mereu, e posibil să fie doar uneori. Nu e nimic in neregulă cu tine? trebuie să te obisnuiesti, unele femei se confruntă cu astfel de secreții în fiecare lună, pentru ca pur si simplu asa este organismul lor!

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Off...măcar te scapă de problema pe care o ai.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Nuu crying Nu vreau asa mereu.A fost destul luna asta happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Da.Dar totusi nu in totalitate daca am facut din nou ca mai erau ouă de oxiuri.

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta depinde fix de organismul tău happy Ai să te obisnuiesti, iti garantez.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Vad ca sunteti foarte specializat/ă.M-am mai linistit un pic

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba da, in totalitate, pentru că tu teoretic te-ai vindecat de oxiuri, doar că după s-ar putea ca tu să ii fi contactat din nou! Parintii, fratii si-au facut analize? Sa nu aiba si ei si atunci se vor transmite din nou si din nou

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Sper sa nu fiu nevoită să mă obișnuiescwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Au luat si ei pastile! Atunci am avut foarte multi, oricum eu sunt slabă și cred ca sunt mai predispusă la boli ..Si de mica eu sunt obișnuită cu viermii intestinali, cred ca am avut de toate speciile laughing mai ales oxiuri.Astia la mine nas de 2 ori pe lunahee hee

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Mă bucur nespus de mult că te-ai liniștit ❤! Da, voi avea o admitere la medicină de dat în curând deci sunt și eu specializată așa-puțin! happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Putin,nu cred! Foarte mult a-si spune happy
Eu acum cam 3 ani am avut si aslo mărit si am facut injecțiicrying ce dureau

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Aaaa? Sigur dacă mai vorbesti cu medicul si iti da tratamentul corespunzator scapi definitv de dânșii happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Poate am si Helycobacter de ala..Ca am vazut ca sunt simptome asemănătoare. Oricum vad eu martihappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Sa imi dea altul sa nu mai nască oxiuriihee hee Sper sa scap.Multumesc de timpul pierdut sa imi dati mie explicații! happy

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Nasol sad înseamnă că ai avut o complicaţie post-streptococică în trecut, cel putin asa presupun, altfel nu aveai de ce sa ai Aslo mărit..stiu ca dor injectiile în general foarte tare, si eu cand eram mai mică le uram dar acum încep sa ma obisnuiesc, mă obligă profesia happy

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred! Vei fi bine happy

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu drag! Mă bucur că ti-am fost de ajutor!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Dumneavoastra faceti injecții? :0
Da, dureau foarte tare.Tot incercam sa trag de timp sa nu ma duc sa fac injecțiihappy foloseam orice fel de scuzehee hee Am făcut moldamin

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Multumesc! Am sa va spun ce am la analize, totusi cred ca au vazut oxiurii la microscop. Si poate imi da un tratament bun.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Dar nu cred ca mai am mărit, mi-am facut si pentru Aslo analize.

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, eu nu fac injecții deocamdată happy imi imaginez că dor foarte tare, oricum eu am urat injectiile dintotdeauna!

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Daa, sunt curioasa! Să mă anunti! happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Si eu sad ieri imi era putin teama sa fac analizele cand am vazut din nou acul.Dar nu a durut.Eu merg si cam cocosata(cred ca am cifoza) cum as putea sa ma îndrept? Ca arata urat cand merg. Zici ca sunt un om mai batran

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Da,cu siguranță!winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Totusi poate ca stările de greata de dimineata subt de la oxiuri.Ca asa aveam si atunci, aveam arsuri, eram balonata

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu are de ce sa iti fie teama. Poti scapa de cifoză prin diverse exercitii fizice, uite aici un link https://adevarul.ro/......index.html

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Aa.posibil!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Dar acum parca am arsuri in gat, ma cam deranjeaza