| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
1.Este posibilă o dereglare hormonala la 14 ani?
2.Dereglarile hormonale se observa in analiza de sange, urina etc.
3.Am simptome: -balonare
-constipatie
-greata(uneori de dimineata, alteori in timpul zilei, am avut o perioadă în care nu am avut greturi dar acum au revenit)
- nu am pofta de mâncare
-acnee
-dureri de cap
-sensibilitate
- menstruatie ciudata
-stres
Pot fi de la o dereglare hormonala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ariannakaterine a răspuns:

1. Da, poti avea o dereglare hormonală la vârsta de 14 ani! Mai ales la fete, după debutul menstruației, este un fenomen des întâlnit favorizat în seocial de stres / oboseală / alimentatie neadecvată / stil de viață nesănătos.
2. Cred că cel mai bine ar fi să consulti dupa aceasta perioada un medic endocrinolog, el iti va pune diagnosticul precis!
3. Prin menstrautie ciudată se intelege neregulata? Daca te referi la menstruaie neregulata atunci este perfect normala in primii 2-3 ani de la menarha(prima menstruatie). În schimb, dacă ai sângerări anormale intre menstruatii, este cel mai probabil vorba de o dereglare hormonală. Stresul nu este un simptom, de fapt el poate declanșa toate aceste simptome, fiind un factor favorizant al dereglarilor hormonale. Da, celalalte simptome pot fi semnele unei dereglari hormonale, insa nu 100%, tocmai de aceea te sfatuiesc sa te duci la endocrinolog, iti va pune diagnosticul si iti va da si un tratament adecvat!

185 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Menstratia trebuie sa imi vina pe 18. Ovulatia a fost pe 7.Nu uneori, nu am mai avut asa. Poate pentru ca ma maturizez, adica mi-a apărut acnee, mi-au crescut sanii si etc.Dar de 12 zile, totusi e mult

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Si menstruatia si secretia vaginala luna asta, ciudat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Si este avevarat ca si dereglarile hormorale pot avea influențe asupra menstruatiei: adică poate fi mai abundenta, sau mai scurtă. poate avea culori diferite..menstruatie neregulată sau lipsa?

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu cred că e ceva absolut normal! Pur și simplu intr-o luna secretia e mai abundenta, altădata e mai outin abundenta! Daca tu spui ca nu ai caracteristicile pe care ti le-am mentionat in urma, cu miros ciudat, culoare anormala etc, nu cred ca e nimic in neregula!

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi menstruatia o să fie 18, durează 3-7 zile; iar secretia vaginală o ai mereu, în fiecare zi, e un mod prin care organismul se curață; deci e perfect normal sa ai si menstruatie si secretie vaginală in aceeasi lună happy

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Este posibil, dar în special doar la adulti. Oricum menstruatia e mai abundentă sau mai putin abundenta, mai lunga sau mai scurtă, cu culori diferite ori neregulată la toate adolescentelea! Pana la aproximativ 16 ani toate fetele au aceste "simptome", deci e greu sa iti dai seama daca sunt provocate sau nu de dezechilibrul hormonal. Si lipsa menstruatiei e normala daca ti-a venit menstruatia de curand, dar dacă nu vine mai mult de 4 luni(ceea ce nu e cazul tau), e ingrijorator

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Bine happy Multumesc! Dar totusi sper ca pana imi vine menstruatia sa nu mai am asa abundenta.Eu totusi înainte nu observam.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Bine.Dar luna asta e tare ciudata : burta umflata, greturi, secretii vaginale, menstruatie ciudata, arsuri la stomac, scădere în greutate, lipsa poștei de mâncare.Ce sa mai am? Am avut oxiuri cu 3 saptamani in urma, i am tratat si cateva zile nu am avut nicio simtoma.Dar am observat ca am iarăși dar putin mai mici...Cum i-am facut din nou? Si inca ceva : parca imi bate o inima in burta, adica cand ma uit la burta o vad cum se zbate. E ciudat!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Poftei*

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum, că peste aproximativ o săptămână îți va veni menstruatia, e posibil sa fie la fel de abundenta secretia! Dacă totusi e atât de deranjant, poți folosi niște absorbante zilnice create tocmai pentru aceste secretii.

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Ehhhh! Cea cu inima din burtă ți se pare ție! E ceva ce ține mintea noastră, dacă tu te tot gândești că poate ai nu stiu ce boală, incepi să simti simptomele acelei boli! Inima care simti că bate in burta cel mai probabil e un simptom care în realitate nu exista, este efectiv creat de psihic. Dar esti sigură că ai tratat complet oxiurile? E posibil mai alesi daca nu ai pofta de mancare, scadere in greutate si ce ai mai enumerat tu sus să fie probleme create tot de oxiuri mai degrabă, si nu de o dereglare hormonala!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Nu stiu, poate.Pe bune vad burta cum se zbate si când pun mana simt o bătaie.Nu e in mintea mea! Mai ales cand stau culcată, o simt si parca ma ridică asa nu stiu cum.Eu am luat tratamentul dat, ceva zile nu am avut deloc probleme dar acum din nou. Poate mai aveam ouă, nu stiu.Dar tratamentul l-am luat dupa medic

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Si dupa menstruatie e posibil sa nu mai am asa secretii abundente?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Eu nu stiu ce sa cred.Am văzut simptomele oxiurilor si nu scrie arsuri, constipatie, balonare si greata..Atunci ce am? Si cu bătăile in burta cred ca este muschiul aortei(Sau cum se scrie ) si este mai vizibil persoanelor slabe.Dar eu totusi înainte parca nu simțeam...

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, este bine că ai luat tratamentul prescris de doctor, dar poate nu te-ai vindecat complet! Nu neapărat că este în mintea ta acest simptom, dar cum am zis, dacă te gândești că ai o anumită boală sau că ai oxiuri, organismul tău va începe să producă niste simptome tocmai pentru că tu gândești în acest fel.

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, este posibil! Nu stiu exact ce intelegi tu prin "abundente".

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Arsurile le poti avea din simplul motiv că ai consumat ciocolată, citrice sau anumite condimente. Nu este neparat un simptom al vreunei boli (cum ar fi gastrita) dacă nu e insotit de alte simptome specifice gastritei.
Constipatia poate fi creată pentru. că pur si simplu nu ai un stil de viată sănatos, nu consumi suficiente lichide, fructe care ajuta tractul digestiv.
Chiar nu stiu ce sa zic! la inceput ai zis de o dereglare hormonală

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Nu sunt scurgeri abundente, adica sunt dese.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Eu am vazut de data asta cu ochii mei oxiurii.Si prima dată am avut foarte multi
.Da, am luat tratamentul si eu zic ca a funcționat ca o perioadă nu am mai eliminat oxiuri(după ce i-am eliminat pe toti de la tratament ) eu cred ca i-am luat iarăși sau ca mai aveam ouă.

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum adica dese? De fiecare dată când te duci la toaleta observi pe hartie, sau cum?

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, este posibil să fi reapărut!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Credeam ca am o dereglare hormorala, nu stiu sigur..Nu am mai mâncat ciocolată de mult timp, cred ca mai mult de o luna..Si da, nu prea beau lichide.Mai mănânc asa cate un mar..Si cand am avut prima dată oxiurii am avut mici arsuri, dar de data asta parca sunt mai intense

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Nu chiar de fiecare dată.In fiecare zi, cam de 4 ori pe zi observ acele secretii. Uneori erau lichide, alteori isi schimbau consistența..Adică din transparent deveneau albe/galbene

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Eu nu mai vreau crying e foarte nașpa ca in fiecare dimineata sa ma trezesc cu o mica greata, sa ma mănâncă burta, sa fiu balonata..Si acum trebuie sa iau din nou tratament presupun.

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Aa...pai este absolut normal! Unele femei au secrețiile așa mereu! E perfect normal, nu te ingrijora! Ti-am zis, daca te deranjeaza asa de tare, poartă absorbante zilnice, nu sunt incomode, sunt mult mult mai subitri decat cele obisnuite(pentru menstruatie) si cred ca o sa te simti mai ok!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Si pe lenjerie observam.

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, e normal.

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai bine discută cu medicul de familie sau medicul are ti-a prescris tratamentul(cred că pe baza de mebendazol sau albendazol). Nu lua din nou tratamentul pana nu vorbesti cu el!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Ce bine.Multumesc tare mult! Totusi sper ca luna viitoare sa nu mai fie asa happy Adică tot ma ștergeam si când ma duceam la toaletă observam din nou..Credeam ca e ceva cu mine.O sa port!?
Si cand se usuca e galben asa. Uneori e lipicios, alteori vascos asa.Dar ma bucur ca nu am infectie sau ceva de genul, adica nu sunt un disconfort

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu cred că ai din nou oxiuri. Asta e părerea mea!