| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
1.Este posibilă o dereglare hormonala la 14 ani?
2.Dereglarile hormonale se observa in analiza de sange, urina etc.
3.Am simptome: -balonare
-constipatie
-greata(uneori de dimineata, alteori in timpul zilei, am avut o perioadă în care nu am avut greturi dar acum au revenit)
- nu am pofta de mâncare
-acnee
-dureri de cap
-sensibilitate
- menstruatie ciudata
-stres
Pot fi de la o dereglare hormonala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ariannakaterine a răspuns:

1. Da, poti avea o dereglare hormonală la vârsta de 14 ani! Mai ales la fete, după debutul menstruației, este un fenomen des întâlnit favorizat în seocial de stres / oboseală / alimentatie neadecvată / stil de viață nesănătos.
2. Cred că cel mai bine ar fi să consulti dupa aceasta perioada un medic endocrinolog, el iti va pune diagnosticul precis!
3. Prin menstrautie ciudată se intelege neregulata? Daca te referi la menstruaie neregulata atunci este perfect normala in primii 2-3 ani de la menarha(prima menstruatie). În schimb, dacă ai sângerări anormale intre menstruatii, este cel mai probabil vorba de o dereglare hormonală. Stresul nu este un simptom, de fapt el poate declanșa toate aceste simptome, fiind un factor favorizant al dereglarilor hormonale. Da, celalalte simptome pot fi semnele unei dereglari hormonale, insa nu 100%, tocmai de aceea te sfatuiesc sa te duci la endocrinolog, iti va pune diagnosticul si iti va da si un tratament adecvat!

185 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si nu beau suc cu acid

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Eu tot cred ca am un inceput de gastrita.

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti prea mica sa ai gastrita, sansele nu sunt inexistente la varsta asta dar sunt foarte mici. Plus ca gastrita sau inceputul de gastrita nu vine decat cu simptomul asta. Daca vrei ma asculti pe mine, stiu ce vorbesc pentru. că in curand voi avea o admitere de dat la medicina, sau iti poti pastra parere, dar nu e ok sa te ingrijorezi asa mult! Sanatate multa happy

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate e de la altceva, de la citrice, ciocolată, condimente sau alt aliment.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Am vazut o persoana care are gastrita la 14 ani.Si are tot așa simptome! Păi ce altceva sa am?winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Si gastrita se vede in analiza de sange, fecale, urina? Sunt cam mici sansele dar eu cred ca asta am

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

In caz că ai bacterua Helicobacter Pylori iese din analizele de sânge, de materii fecale sau test respirator. Totodată, gastrita se vede cel mai bine as zice eu prin endoscopia digestiva superioara!

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate acea problemă cu oxiurile? Eu asta cred, dar bineinteles ca medicul iti va zice exact

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Poate,dar ce e ciudat este că de cum ma trezesc am o stare usoara de greata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si inainte sa de mister oxiurii apărea greata ziua, dar trecea instant. Pana intr-o zi cand de dimineata mi-a fost rau. Si cam 10 zile mi-a fost rau de dimineata.Si acum din nou.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Depistez*

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Ce este? Eu nu am vazut simptome la oxiuri ca scrie stare de greata de dimineata.Ps: nu am vomitat niciodată, di pot mânca dar mai greu

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

E posibil să ai stări diferite, data trecuta sa te fi simtit intr-un fel, acum in alt fel.

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Am văzut ca la postarea principală ai scris ceva de stres. Greața poate fi produsul stresului!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Nu cred.Mi-e frica acum cand ma gandesc..Am greata de dimineata de cum ma trezesc..Si daca nu este de la oxiuri?

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Hey! Am primit mesajul tau dar nu iti pot raspunde, avand in vedere faptul ca am statusul junior. Vrei sa iti scriu aici raspunsul?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Da

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu zic că cel mai bine ar fi să îl rogi pe medic să îti interpreteze analizele, eu si daca le-as interpreta nu ti-as putea prescrie un tratament aici, pe TPU! Cu toate astea, cu privire la intrebarea ta, dacă reticulocitele au legătiră cu dezechilibrul hormonal, nu, nu cred ca au legatura, eu stiu ca reticulocitele se referă la capacitatea medulară de a sintetiza celulele rosii, ca răspuns la o suprasolicitare fiziologică, cum este anemia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Si am dezechilibru hormoral? Ca am cam multe scazute

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum ți-am zis, numărul de reticulocite nu indică dacă ai dezechilibru hormonal sau nu. In cazul tau, nr. scăzut de reticulocite indică faptul ca maduva osoasa nu produce un numar suficient de eritrocite, lucru cauzat de nivelurile scazute ale vitaminei B12, acidului folic, fierului din dieta ori de afectiuni ale maduvei osoase.

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar repet, nu are legatura cu dezechilibrul hormonal

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu zic sa nu ai vreo anemie, mai ales că nr. scazut de reticulocite indică fie o afcectiune a măduvei osoase(care nu e cazul nostru), sau carenta de B12, acid folic sau fier, care automat duc la anemie. Carența de B12 și acid folic produc ameteala, dureri de cap, oboseală, dureri toracice, acea stare de stres si epuizare psihică, lipsa poftei de mancare. Stiu ca mi-ai zis si ca esti foarte slaba, deci zic ca e posibil

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Si e grav?

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, daca ai avea carenta de B12 si acid folic medicul iti va prescrie vitamina B12 si B9, plus probabil iti va recomanda un stil de viata echilibrat in care sa consumi alimente bogate in vitamine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Si ati spus că dereglarile hormorale se vad in analizele de sange.Păi?

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi se văd în analizele de sânge de tip TSH, T3 și T4 sau FSH și LH.

| ariannakaterine a răspuns (pentru ariannakaterine):

Se află din analizele de sange, însa doar de tipul celor mentionate mai sus, nu din analiza care indica numarul de reticulocite. E ca si cum vrei să știi dacă ai pneumonie, dar în loc să faci radiografie la plămâni, faci la cap!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Păi nici nu mi-a apărut daca am crescute/scăzute alea.Nu le vad in fi sa de analiza

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

THS, T3, T4, FSH și LH nu sunt niște valori ca reticuolcitele ca să fie crescute sau scăzute, sunt niște denumiri de analize de sânge pe care le faci atunci când vrei să știi dacă ai dezechilibru hormonal! Nu ai ce sa vezi in fișa de analiză, pentru. că nu pot avea valori ca leucocitele, reticulocitele etc, asa se numesc ele, spre exemplu TSH vine de la Hormonul de Stimulare Tiroidiana; T3 vine de la Triiodotironină si asa mai departe

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Scuze ca nu am raspuns dar am fost blocată pe TPU.Dar eu nu am denumirile astea in analiza mea.Nu scrie nicăieri TSH sau etc..Am TGP scazut ..Este tot de hormoni? Eu cred ca am anemie...