| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
1.Este posibilă o dereglare hormonala la 14 ani?
2.Dereglarile hormonale se observa in analiza de sange, urina etc.
3.Am simptome: -balonare
-constipatie
-greata(uneori de dimineata, alteori in timpul zilei, am avut o perioadă în care nu am avut greturi dar acum au revenit)
- nu am pofta de mâncare
-acnee
-dureri de cap
-sensibilitate
- menstruatie ciudata
-stres
Pot fi de la o dereglare hormonala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ariannakaterine a răspuns:

1. Da, poti avea o dereglare hormonală la vârsta de 14 ani! Mai ales la fete, după debutul menstruației, este un fenomen des întâlnit favorizat în seocial de stres / oboseală / alimentatie neadecvată / stil de viață nesănătos.
2. Cred că cel mai bine ar fi să consulti dupa aceasta perioada un medic endocrinolog, el iti va pune diagnosticul precis!
3. Prin menstrautie ciudată se intelege neregulata? Daca te referi la menstruaie neregulata atunci este perfect normala in primii 2-3 ani de la menarha(prima menstruatie). În schimb, dacă ai sângerări anormale intre menstruatii, este cel mai probabil vorba de o dereglare hormonală. Stresul nu este un simptom, de fapt el poate declanșa toate aceste simptome, fiind un factor favorizant al dereglarilor hormonale. Da, celalalte simptome pot fi semnele unei dereglari hormonale, insa nu 100%, tocmai de aceea te sfatuiesc sa te duci la endocrinolog, iti va pune diagnosticul si iti va da si un tratament adecvat!

185 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Nu,dar porti atunci ceva pe tine..Nu te duci goala! In cada acasă e altceva.

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Ceea ce am vrut sa transmit nu era neaparat daca porti sau nu ceva, ci faptul ca nu rezista mult in apa!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Bine,mulțumesc! Dar totusi acum nu am simptome, dar simt inima aia in burta.Esre pentru ca am slăbit asa mai brusc? Cu oxiurii am slăbit mult.Cam 5 kg

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Dar cam cât rezista in apa? Am văzut că un apa calduta rezistă cateva minute di sunt sanse sa pătrundă în...

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te supăra că te întreb, e o întrebare mai delicata; nu stiu ce relatie ai tu cu familia, dar ai incercat sa vorbesti si cu mama sau o sora despre asta?

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Rezistă câteva minute, gen 5-10 minute maxim maxim!

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

La oamenii slabi sau oamenii care au slabit se simt pulsatiile arterei aorte, adica acea bataie de inima care o simti tu, care in niciun caz nu e de la un copil!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Bine.Dar daca ma îngraș la loc nu se mai simte asa? E super enervant..Totusi sunt slabă și am burta umflată.

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu daca se mai simte. Oricum, nu esti singura persoană. Aproape tuturor oamenilor li se intampla asta; chiar si mie. Cand eram de varsta ta mi se parea super-ciudat, dar efectiv se simte bataia arterei aorte, deci nu e nimic ciudat happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Totusi ce s-a intamplat luna asta sper sa fie de la o dereglare hormonala.O sa intreb medicul daca am o dereglare hormorala in functie de analize

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Ori dereglare hormonală, ori anemie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Amândouă cred. Oricum anemie 100%

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Stiu ca e ciudat, înainte nu era asa.Am slăbit mult, si la înălțimea si varsta mea sunt slabă.Dar nu ma pot îngrașa, orice a-si mânca nu ma îngraș.Mai bine eram grasă, ca asa mai slăbeșt, dar daca esti slabă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Si de la anemie ce simptome ar trebui să am? Si daca luna asta am la fel menstruatia? crying

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca luna asta ai la fel menstruatia inseamna ca nu esti insarcinata. La anemie ai aproximativ aceleasi simptome ca la tine

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă te duci la nutritionist te va ajuta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Păi de ce sa am tot așa menstruatia? Din ce cauza? Nu imi place de loc.Chiar dacă am citit ca roșu aprins este o culoare care inseamna ca esti sănătoasă.Dar vreau sa ma tina cum ma ținea înainte, fără întreruperi si sa nu miroase urat. Daxa luna asta imi vine normal ma liniștesc complet.Dar daca nu imi vine deloc?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Totusi e ciudat..Sa se întâmple intr-o luna toate astea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Dar pot avea si greata de la anemie, si balonare si arsuri? Ca vad ca scrie ca poti leșina, iti schimbi culoarea fetei(palid), maini/picioare reci(Am avut un timp in care le aveam reci tot timpul).

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

E normal să ai roșu aprins menstruatia. O lună o poți avea intr-un fel, intr-o luna altfel. Dacă luna asta este o culoare, luna viitoare altă culoare, să știi că nu este o problemă. Pentru că organismul tau încă nu e matur din acest punct de vedere și reacționează diferit până când menstruatia va fi regulată! Și da, menstruatia tuturor femeilor are un anumit miros specific..pentru că eliminăm acele secretii vaginale însotite de sânge și e normal să miroasă într-un anumit fel. Dacă nu îți vine menstruatia luna asta nu e ceva iesit din comun. Nici eu nu am avut menstruatia regulată încă de la început, au durat cativa ani ca ea sa devina regulată, uneori nu aveam menstruatia nici 2 luni, si era perfect normal, la fel cum e si la tine. Eu cred că sansele ca tu sa fii insarcinata sunt foarte mici. Discută si cu cineva apropiat tie, să vezi ce credem. In special daca va fi o persoana de sex feminin iti va confirma că menstruatia nu se reglează imediat de la aparitie! happy

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Greața da, poți avea. De balonare chiar nu stiu. Acum ca zici si de arsuri, am impresia ca simptomele astea două au legătură cu faptul ca probabil nu ai o alimentatie tocmai adecvată, probabil mănânci ceva ce nu îti prieste.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Nu de mâncare.Chiar si dimineata pe stomacul gol am.Si acum parca am in gat.

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Încearca sa vorbesti cu medicul de familie. El te va indruma cel mai bine. Sanatate multa!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Multumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

E ciudat, dar se leaga toate.Cred ca sunt gravida! Se leaga toate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Am toate simtomele.Nu stiu ce sa mai fac.Cu ce am gresit crying Si am si linia de sub buric si sanii mariti asa dintr-o dată. crying

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar nu stiu ce sa zic. Dar sansele sa fii insarcinata sunt de 0% in opinia mea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Dar mie totusi imi este frica.Se poate si de la stres sa am unele simptome? Si daca am TGP scazut poate ca este de la albendazol ca am vazut ca TGP-ul are ceva legatura cu ficatul si albendazol cam la fel.Se poate? Il am scazut cu 2%

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Am mâncat prăjit și acum imi este putin greata si am arsuri stomacale.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Nu stiu, dar parca se leaga toate.