| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
1.Este posibilă o dereglare hormonala la 14 ani?
2.Dereglarile hormonale se observa in analiza de sange, urina etc.
3.Am simptome: -balonare
-constipatie
-greata(uneori de dimineata, alteori in timpul zilei, am avut o perioadă în care nu am avut greturi dar acum au revenit)
- nu am pofta de mâncare
-acnee
-dureri de cap
-sensibilitate
- menstruatie ciudata
-stres
Pot fi de la o dereglare hormonala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ariannakaterine a răspuns:

1. Da, poti avea o dereglare hormonală la vârsta de 14 ani! Mai ales la fete, după debutul menstruației, este un fenomen des întâlnit favorizat în seocial de stres / oboseală / alimentatie neadecvată / stil de viață nesănătos.
2. Cred că cel mai bine ar fi să consulti dupa aceasta perioada un medic endocrinolog, el iti va pune diagnosticul precis!
3. Prin menstrautie ciudată se intelege neregulata? Daca te referi la menstruaie neregulata atunci este perfect normala in primii 2-3 ani de la menarha(prima menstruatie). În schimb, dacă ai sângerări anormale intre menstruatii, este cel mai probabil vorba de o dereglare hormonală. Stresul nu este un simptom, de fapt el poate declanșa toate aceste simptome, fiind un factor favorizant al dereglarilor hormonale. Da, celalalte simptome pot fi semnele unei dereglari hormonale, insa nu 100%, tocmai de aceea te sfatuiesc sa te duci la endocrinolog, iti va pune diagnosticul si iti va da si un tratament adecvat!

185 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Mia mai venit un rezultat : Am lipsa de vitamina D.
De ce oare? Ca nu stau prea mult la soare? Eu de obicei stau la umbra dar na.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Am 14,8 vitamina D

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

?
Acum astept sa vad Aslo

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

? Am burta umflata sub buric crying Mie frica!
Si am Aslo bun.Nu este crescut!

| cxxyy a răspuns:

Sa zicem ca da sa speram canu.
mergi la doctor