| Sky_6013 a întrebat:

Acum cateva luni am fost diagnosticata cu miopie si de atunci am inceput sa port ochelari, dar se intampla ceva ciudat : de fiecare data cand plang, sau am lacrimi in ochi vad clar, normal. Dar cand mi se usuca iar incep sa vad in ceata. Ar putea fi altceva in fara de miopie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Onio a răspuns:

Hmm...suna ciudat. Prin absurd sa zicem ca atunci cand plangi, din lacrima se face o pelicula (mai groasa decat normal) peste cornee care poate avea rol de "lentila", asta in cazul in care glandele lacrimale nu produc destul lichid sa mentina corneea indeajuns de umeda. Aici mai poate sa intervina si o inflamatie (datorita unei infectii) a glandelor lacrimale care preseaza nervii optici, si de aici si asa zisa "miopie", iar cand plangi, si eliminand lichidul lacrimal, presiunea scade de pe nervii optici si vezi mai bine.
Oricum, ochiul ca si organ este foarte complex, iar aceste reactii se pot datora multor motive.

Dar, cel mai indicat este sa mergi din nou la un control, si sa ii explici medicului oftalmolog exact ceea ce ai scris aici. Bafta.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este miopie, cu dioptrie mica si lacrimile joaca rol de lentila.

| Sky_6013 explică (pentru Brigaela):

Miopia nu este chiar mica este : 2.5 de asemenea am uneori si dureri de cap si vad si puncte negre adeseori.

| Brigaela a răspuns (pentru Sky_6013):

Dioptriile sunt destul de mici, deci lacrimile pot avea curbura necesara. Durerile de cap si punctele negre se datoreaza fie faptului ca nu porti tot timpul ochelarii, fie excesului de TV si calculator in raport cu varsta

| ella5523312 a răspuns:

Si mie mi se intampla la fel, desi eu am dioptria mai mica. ma bucur ca in sfarsit am gasit pe cineva care se afla in aceeasi situatie cu a mea. intra pe vedereperfecta.ro mi s a parut foarte convingatoare povestea lui si chiar cred ca m ar putea ajuta dar mi e frica sa nu aiba virusi. verifica si tu si spune mi parerea ta.