| anonim_4396 a întrebat:

Acum o saptamana mi-am facut o gaura in cartilaj cu pistolul. Acum 2 zile zona a devenit dureroasă, rosie si umflata. Mai multe persoane m-au sfatuit sa scot cercelul desi eu trebuia sa il tin 2 luni. Intre timp am inceput sa ma dau cu baneocin si a inceput sa se dezumfle. Nu stiu ce sa fac. Se astupa daca nu pun cercelul? Sa il mai pun inapoi? Mai pot recupera gaura daca l.am scos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| HazelEyes77 a răspuns:

Daca umflatura a inceput sa scada atunci nu e nici o problema sa i porti in continuare ca astfel se astupa gaura. Dezinfecteaza zona si foloseste in continuare Baneocin.

2 răspunsuri:
| Alexxxxxandraxxx a răspuns:

......IN CARTILAJ NU SE FOLOSESTE UN PISTOL PENTRU INGAURIRE IN PRIMUL RAND. Pentru va poti sa distrugi cartilajul sau sa il mutilezi cu pistolul. Pistolul acela se foloseste doar pentru zone moi (de ex lobul urechi ). Pentru catilaj se foloseste un ac. Apoi in cele din urma trebuie sa pui doar un piercing special pentru zona asta. Apoi bara cercelului sa fie putin mai lunga ca sa permita vindecarea. Dupa ce se vindeca cartilajul. Schimbi cercelul cu unul care are bara mai scurta. Si cureti zilnic zona cu dezinfectant folosind un betisior de ureche fara sa dai jos cercelul. Si in cazul tau. Cum nu ai respectat astea, sunt slabe sanse sa mai gasesti gaura pentru ca pana si cartilajul se vindeca si crede-ma. Nu mai poti pune cercelul acum. Pentru ca se va infecta iar. De vina e faptul ca nu ai avut grija de tine si nu te-ai documentat inainte. Bafta

| Motrescu_Bianca_2001 a răspuns (pentru Alexxxxxandraxxx):

M-am documentat foarte mult inainte si am avut grija de zona aceea. Am preferat sa il fac cu pistolul deoarece procedura cu acuk este putin mai dureroasa. Multumesc pentru sfaturi in orice caz. Voi incerca sa pun cercelul si voi vedea ce se intampla.winking