| Yoana_1456 a întrebat:

Buna all...cainele meu are purici, ce pot sa fac sa nu mai aiba? Iam facut baie dar nu il tin in casa si nu cred ca la ajutat prea mult.Cu ce pot
sa il dau ca sa nu mai aiba purici?straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Maariiaa a răspuns:

Mai întâi trebuie să te duci la un veterinar care să îți spună ce este bun pentru cățelul tău, ca să scape de purici. Apoi, cumpără-i o zgardă bună anti-purici. Medicul veterinar îți poate recomanda un unguent sau spray care trebuie aplicat la o lună sau la o săptămâna care oprește purecii să vină pe cățelul tău. Zgarda anti-purici trebuie să i-o iei neapărat.

Baftă!

6 răspunsuri:
| DeeaLove08 a răspuns:

Mergi la o farmacie veterinara si intreaba, vor sti ce o sa-ti dea. eu i-am luat catelusei mele o fiola care se puneaa la ceafa, dar nu mai stiu cum se numea. la farmacie mi-au spus ca in timpul verii trebuie data in fiecare luna cu aceea fiola.alta solutie ar fi zgarda antipurici. degeaba ii faci baie, pentru ca nu vor dispare fara medicamente sau acea zgarda.

| CxiAngel a răspuns:

Zgarda antii purici si mai exista niste solutii care se pun pe blana cainelui ca sa ii omoare se gasesc la orice farmacie veterinara

| Nyghtshadow a răspuns:

Praf pentru purici. Gasesti la veterinar. Baia nu-l ajuta sa scape de purici

| izabelageorgiana a răspuns:

Il poti spala cu sampon anti purici dar asta nu-l impiedica sa mai ia. Exista insa si zgarzi anti purici care sunt destul de eficiente. Daca nu, sunt niste solutii din care pui o picatura dupa ceafa si toti puricii mor.Cel mai bine ar fi insa sa mergi la un vetelinar ca sa auzi parerea unui expert.

| CoCoPitikA a răspuns:

Vroiam sa iti spun ceea ce ti-a spus Maariiaa dar numai are rost!, dar mai am o idee: daca e caine de curte, si are purici e bine sa cumperi zgarda anti-purici, dar e bine sa intrebi medicul veternir de un tub de praf pentru purici, e bine sa dai in locurile unde sata cel mai mult(in cusca) asa puricii vor muri de tot, si nu se vor mai inmulti! Sper ca te-am ajutat si eu! happy

| 2PacalypseNow a răspuns:

Du-te la un magazin de animale si intreaba acolo sau un veterinarbig grin
mai exista si zgarda de purici