| Alișa00000000000 a întrebat:

Buna all. vreau sa stiu daca herpesul genital se poate lua si cand bei dupa cineva ....care este infectat cu acest virus? cine stie sa ma ajute si pe mine ii dau funditasad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| IsabelaIssa a răspuns:

Herpesul genital este o infectie inalt contagioasa transmisa, de obicei, prin contact sexual cu o persoana infectata care are leziuni ulcerative, dar poate fi transmisa si prin contactul sexual oral sau anal. Poate fi transmisa si in cazul in care leziunile nu sunt vizibile.
Herpesul genital poate fi transmis nou nascutului la nastere, la trecerea prin canalul pelvian, de la mama care are infectie activa.
Deci in cazul in care acea persoana a facut sex oral, ar fi posibil.

3 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu se transmite daca bei apa dupa cineva infectat, se transmite prin contact sexual

| Robin0744 a răspuns:

Nu e niciun risc. Ipoteza cu sex oral nu ține. E genital, nu oral.

| Azµre a răspuns (pentru Robin0744):

Corect!
Sunt două tulpini diferite!