| girl2009 a întrebat:

Am 11 ani, 50 de kilograme și am înălțimea 1, 53. Sunt grasă și aș vrea să îmi spuneți o dietă pentru vârsta mea și toate celelalte. Sper ca ma veti ajuta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Littledoctor26 a răspuns:

Buna! Esti in crestere, nu ar trebui sa tii o dieta. Insa ai putea tine cont de cateva sfaturi de a manca sanatos. Nu sari peste mic-dejun! Mananca un sandwich, iaurt, lapte cu cereale, orice iti place dimineata! La pranz mananca o supa/ciorba, iar daca vrei si felul doi, incearca sa nu combini carnea cu cartofi, ci cu salata! Seara, mananca ceva usor, incearca sa nu te culci "cu burta plina" si renunta la paine. Intre mese, poti manca fructe. Incearca, pe cat posibil, sa reduci consumul de dulciuri, chipsuri si produse de patiserie, iar daca iti e pofta, consuma-le doar in prima parte a zilei, sub nicio forma seara inainte de culcare sau noaptea. Fa miscare, alearga sau plimba-te cu bicicleta, danseaza, joaca-te! Ai incredere in tine si cu siguranta vei slabi! Succes! happy

5 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

La vârsta ta e suficient să eviți zahărul, prăjelile, chipsurile și să faci sport.

Răspuns utilizator avertizat