| User2004 a întrebat:

Am 12 ani. Port ochelarii de la varsta de 9 ani.
Nu am avut probleme de mica, insa cand am inceput sa am, am fost la oftalmolog. Mi-a spus ca am 0.5 la ambii ochi si ochelarii sa ii port doar cand merg la scoala. Asa am facut...
Dupa 6 luni am mers din nou. Acolo mi-a spus ca am 1 la ambii ochi si sa port ochelarii tot timpul. Oftalmologul e oftalmolog si l-am ascultat.
Au trecut 6 luni si am mers la alt oftalmolog! Aflasem ca am deja 1 si 1.50 la ochi...
Am intrebat pana cand voi purta ochelarii si mi-a spus ca pana voi muri. Eu fiind foarte trista... Dar m-am obisnuit cu acest gand. Au trecut inca 6 luni si am mers din nou. Aveam deja 2 si 1.50...
Nu aveam ce face.
Insa ieri aveam deja 6 luni de cand am, mers ultima data deci ieri am mers la oftalmolog. Am deja miopia de -2 si -2.75. Sunt foarte trista, si inca nu m-am obiniuit cu gandul. Lentilele sunt foarte puternice. Dar mi-a spus ca pe varsta ce cresc, creste si miopia.
E adevarat ca nu am ce face? Trebuie sa port toata viata ochelari? Am abia 12 ani si -2 si -2.75 miopia. Nu am ce face? Spun ca nu vreau sa imi fac nici un fel de operatie!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| faLLeNNN a răspuns:

Da,va trebui sa porti ochelarii. Singura solutie este sa te operezi dupa varsta de 18 ani, dar tinand cont ca iti cresc foarte rapid dioptriile vor fi mai multe complicatii. Daca ajung peste -8, 9 operatia va fi mai complicata. Cel mai bine este sa intrebi un doctor, si eu am ochelari si planuiesc sa ma operez.Si da,aceasta replica cu "ai sa-i porti pana o sa mori am auzit-o si eu", nu te lasa speriata, sa porti ochelari nu e o tragedie, dar cu siguranta este un deranj.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e nimic iesit din comun sa creasca dioptriile, important e sa se opreasca la un moment dat... eu m-am oprit in 12 ani de purtata ochelari la 3.75... sper sa raman aici

| anamariarot a răspuns:

Și eu port ochelari, și mie îmi cresc dioptriile de la an la an, dar nu mă deranjează ochelarii. Să știi că operația nu e una dificilă, dar în cazul în care nu vrei să o faci și te enervează ochelarii, poți purta lentile de contact cu dioptrii happy

| User2004 explică:

Doamne Ajuta sa se operasta si a mea aici. Va multumesc din suflet. Macar m-ati facut sa nu ma stresez prea mult. Va multumesc din suflet!

| iepurica112 a răspuns:

Pai daca nu vrei sa porti ochelarii, poti purta lentile de contact cu dioptrii dar sa stii ca e mai usor sa iti faci operatie, dar oricum pana la urma o sa se opresca din crescut, prietena mea a avut acelasi lucru dar la 12 sau oprit apoi a trebuit sa mai poarte ochelari doar 3 ani si s-a vindecat complet.

| User2004 explică:

Vai ce bine. Doamne Ajuta sa fie acelasi lucru si la mine. In clasa a 8-a daca nu mai port ochelari e super. Multumesc din suflet! ❤

| faLLeNNN a răspuns:

Lentilele de contact dauneaza ochilor deoarece nu se mai umezeste suprafata cand clipesti, ramai la ochelari. De oprit, da, se opreste, dar miopia nu se vindeca de la sine cum au zis altii.

| User2004 explică (pentru faLLeNNN):

Nu stiu ce sa zic. Daca cunosc ei persoane care au scapat de ce sa nu ii cred. Si eu cunosc. Colega mea de banca avea miopie mare si i-a, spus ca pana la 32 de ani nu o sa ii scada si cand a mers i-a scazut pana la 0.5 zi in curand v-a scapa de ochelari. Deci... Sunt mai multe cazuri. Nu ai de unde sa stii ce se poate intampla! Sunt si lentile de contact bune. Cunosc persoane care sunt multumite de ele...
Dar multumesc mult de sfat!