| Simph a întrebat:

Bună!
Am 12 ani şi o lună şi de un timp (mai exact 7 luni), am acel lichid alb pe chiloţi (secreţie vaginală cred că se cheamă). Am înţeles că urmează să-mi vină menstruaţia. Ştiţi cât timp poate dura acest lichid alb? Şi ce simptome ai înainte de menstruaţie?
Mulţumesc mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| whatevernvm a răspuns:

Buna, draga mea.happy

Nu exista un timp exact sa iti vina mesntruatia, cert e ca nu mai este mult.
Simptome la inceput nu prea le ai, cel putin eu nu am avut. Dar te doare burta( de obicei), sau oasele. Lichidul nu dureaza mult, si nu curge incontinuu, insa iti poti cumpara protej-slipuri(discreet, carefree) ca sa nu te patezi de secrtie si sa previ viitoarea menstruatie.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Scurgerile vaginale dureaza pana la menopauza. Menstruatia apare undeva in primii doi ani de la aparitia lor (poate dupa o luna, poate dupa doi ani). De obicei, prima menstruatie nu este precedata de simptome, cel mult o tensiune in abdomenul inferior cu 12-24 de ore inainte.

| R0CA19 a răspuns:

Depinde - este probabil sa te doara burta inaintehappy

| Simph explică (pentru R0CA19):

Am întrebat de simptome deoarece am o durere insuportabilă de cap şi senzaţii de vomă. Poate e doar o răceală. Mersi de răspuns!

| CariocaAlba a răspuns:

Sigur iti va veni. Nu este un timp exact, dar incearca sa fii mereu pregatita, sau ai un absorbant la tine si o pereche de pantaloni. thinking Succes:*

| Mikys99 a răspuns:

Bună.
Indică ovulația și nu este chiar înainte de menstră!
Vezi ziua când apar și până când nu mai este de la prima zi de sângerare până la următoarea menstră. Îți notezi pe un calendar de buzunar să vezi dacă respectă perioada de fertilitate.
În termen medical este cunoscut ca gleră cervicală sau mucus cervical și are aspectul albușului de ou.
Pai este normal! asta se int la toate fetele! de ex si mie si fetelor de la mine din cls.O scurgere vaginala (leucoree) in anumite cantitati este normala la femeile sanatoase, aceasta fiind modalitatea vaginului de a se curata singur si de a mentine o stare de echilibru. Asadar, cand vaginul este sanatos se mentine "in forma" tocmai prin aceste secretii, perfect normale.

Acest lichid secretat are un usor miros (nicidecum neplacut), o consistenta laptoasa, o culoare alb-tulbure sau transparenta, iar in momentul in care se usuca pe lenjerie capata o nuanta galbuie. Cantitatea secretata variaza in functie de ciclul menstrual si de la femeie la femeie.Pa pa

| Pussychat a răspuns:

Pai eu am 13 ani implinesc pe 2 septembrie eu cand mi-a venit la 11 ani nu m-a durut burta nimic dar a doua oara am avut o durere si ma tinu 2 saptamani si inainte cu 2 luni m-a durut deci s-ar putea sa doar sau nu depinde...