| ana09872a a întrebat:

Buna,am 13 ani si fumez de 2 săptămâni(maxim 2 tigari pe zi +ca sunt zile in care nu fumez deloc)De doua zile am inceput sa respir foarte greu si sa am dureri deasupra stomacului doar cand respir(nu in piept!)
pareri? cum as putea sa scap de aceasta durere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Spune imediat parintilor ca ai fumat si cat, ca ei sa te duca de urgenta la medic si sa-ti faca investigatii medicale.
Plamanii tai nu sunt inca dezvoltati, iar tutunul care-i cancerigen afecteaza grav plamanii oricui, in special a unui copilas.

| dullcat a răspuns:

Poti sa te lasi de fumat si sa iti reevaluezi alegerile alimentare pentru a scapa de durere.

| Smmo a răspuns:

Nu cred ca sunt de la tigari durerile, dar vorbeste cu un medic.
Oricum, nu mai fuma. Ai 13 ani si daca ai avea 30 sau 60 tot aia ar fi. Nu sunt bune, sunt scumpe, nu sunt sanatoase, nu te ajuta cu nimic. Acum ca le-ai si gustat iti dai seama de asta mai bine.
Mai bine ia-ti o inghetata, un suc...

| liliana77any a răspuns:

Numai fumezi si scapi de durere, tigara contine multe substante nocive care iti fac rau la sanatate.

| DrMihailoviciS a răspuns:

Buna Ana (din username).
Fi atenta, nu te stresa, păstrează calmul, orice s-ar întâmpla, chiar se ai sau nu ai ceva grav, la sfârșit tot vei scapa sănătoasă. Nimeni de pe TPU sau online nu îți va putea răspunde concret și corect privind starea ta de sănătate, tine cont ca ceea ce vei citi vor fi doar niște diagnostice nesigure privind simptomele specificate de tine. Nimeni fără un consult, o raza, sau ceva concret, nu îți va putea oferi un diagnostic corect, dar uite părerea mea:
----------------------‐--
Ca sa te lași de fumat vei auzi toată viata, nu te gândi ca fumul tras ajunge doar în plămâni. Am avut un pacient cu cancer la intestin, și se întreba de ce Dumnezeu are cancer dacă el doar fumează. Și i-am spus unde merge fumul asta, ia uite:
Fumul de țigară conține 70 de nocivi chimici care evident sunt chimici și dăunează sănătății, iar, tu când inhalezi fumul de țigară cu toți nocivi, acesta ajunge în plămâni, iar din plămâni, în expiri afara. Bun, odată ajuns în plămâni, toți nocivi rămân acolo și plămânii se imbiba cu ei. Bum, inima are doua părți, cea cu sânge oxigenat, și cea cu sânge neoxigenat. Inima creaza sângele neoxigenat și îl trimite la plămâni pentru a fi oxigenat. Na, aici e bai, ajuns în plămâni, sângele se oxigenează și pleacă înapoi la inima pentru a fi trimis în tot organismul. Asta se întâmplă la o persoana nefumătoare, dar la cea fumătoare, pe lângă oxigen, sângele se imbiba cu toți acei 70 de nocivi chimici. De la plămâni, sângele se întoarce la inima, nocivi rămân și în inima, iar inima apoi trimite sângele oxigenat cu nocivi în tot corpul. În tot corpul însemnând la toate organele corpului. Și sângele ajunge la ficat, și depune acolo oxigen și nocivi, ajunge apoi la stomac, și acolo depune oxigen și nocivi, și asa mai departe. Și o sa te întrebi peste 30 de ani de fumat, de ce ai cancer la creier dacă tu doar fumezi. Ma rog, momentan pe tine de doare doar deasupra stomacului.
Nu poate fi nimic grav, poate fi doar o dare peste cap a plămânilor. Asa se întâmplă la unii fumători începători, fumul de țigară fiind ceva nou în organism, organismul nu știe cum sa îl considere, și provoacă disconfort. Mai ales ca tu AI 13 ANI! Știi ca la vârsta asta plămânii și tot organismul tău se dezvolta considerabil? Pai dacă acum tu o sa îți tai din greșeală un deget, degetul ala o sa se dezvolte asa toată viata, deoarece asa l-ai crescut tu. Dacă tu ai un copil și îl înveți de mic sa vorbească urat, sa tipe și sa bea, tu crezi ca peste 20 de ani va fi totul bine și perfect? Nu, evident! Asa sunt și plămânii tai, ei sărăcuții acum cresc asa de frumos, și tu ii otrăvești...
O durere în piept și disconfort respiratoriu pot însemna niște începuturi ale unei boli foarte grave, de aceea va trebui sa le spui părinților tai ceea ce se întâmplă. Mergi la un doctor sa te examineze pana când nu va fi prea târziu. Lasă fumatul, știu ca e greu, ca și eu am fumat 27 de ani și după am avut cancer la limba. Dar cu credință în Dumnezeu, m-am tratat.
Fugi acum imediat la părinți și spusele ce cum și când te doare. Aratale acest răspuns și spusele sa te ducă mai întâi la un medic de familie. Iar de acolo, medicul va știi dacă te va trimite la urgente sau îți va da niște pastile.
Sper ca te-am ajutat, te susțin!

| dullcat a răspuns (pentru DrMihailoviciS):

Nu pari cam tanar pentru a fi terminat medicina (mai ales cu atatea greseli de scriere) si a avea doi copii de facultate cum sustii in comentarii?

| DrMihailoviciS a răspuns (pentru dullcat):

Nu cred că vă privește viața mea personală. Ce vă mai mănâncă pe toți ciuda și răutatea, de intrați pe contul meu TPU și scormoniți informații; pentru ce? Ca să scrieți un comentariu referitor la vârsta mea atașată in profil evident greșită, să vă minunați că am 2 copii (de fapt am 4), și că am ATÂTEA GREȘELI DE SCRIERE! Hai mai scutiți-mă! Luați și vă vedeți de activitatea dvs de pe TPU, și nu vă mai implicați unde nu vă privește. Eu nu permit astfel de comentarii la adresa mea și a familiei mele!