| Dariushdy a întrebat:

Am 13 ani si prin vara am bagat cam 5 pachete de tigari. Dupa am vapat cam 250ml de lichid si dupa am mai dat un pachet de tigari, iar acum ma mai fulgera pieptul, cateodata cand expir se aude un fluierat si imi e frica sa nu fie cancer la plamani sau in gat. Stie cineva daca am ceva grav sau ceva usor? Voi muri? Mersi mult de ajutor si vreau seriozitate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

Poti sa ai ceva grav, cum ar fi o reactie adversa la fum, grund, nicotina, etc.
deci NU strica sa te duci la doctor... DELOC
insa foarte probabil ca ai o problema la plamani, care nu e grava si e data de frig, curent, etc... insa harait in spatele gatului e de asemenea un motiv serios sa te duci la doctor!

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sigur vei muri!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu seriozitate, vei muri, dar nu acum. Dacă te grăbești, bagă mare și trage tare, tot așa.

| Dariushdy explică (pentru sadrian46):

Zi serios. Nu am nimic grav deocamdata?

| sadrian46 a răspuns (pentru Dariushdy):

Eu nu pot să decid dacă ai sau nu ceva grav, fără să fiu medic și fără analize.
Astfel un medic îți poate recomanda să faci o radiografie pulmonară, să se vadă ce e acolo. Poate fi o boală nelegată de fumat.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cindva, peste cateva zeci de ani, cu siguranta vei muri. Acum, insa, e foarte posibil sa ai o viroza-ceva care nu are legatura cu vapatul si fumatul. Bine, asta nu inseamna ca ar trebui sa te mai prostesti cu treaba asta.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Lasa fumatul si du-te la un medic. Poate scapi.