| Florennce a întrebat:

Am 14 ani si de prin august am inceput sa ma ingras cam rau. Mentionez ca nu mananc sanatos, nu mananc 3 mese pe zi. mananc sarit ba o masa dimineata, si una seara, ba nu mananc cateva zile prea mult si dupa mananc pana nu mai pot.Am insomnii, dureri de cap, ma stresez.etc.Stiu ca nu e normal.

Ma deranjeaza in primul rand pentru ca ma simt rau atat fizic cat si emotional si ma deranjeaza un pic aspectul. Eu ma ingras in forma de " para" si cel mai rau in zona coapselor, in rest sunt normala. Am 1, 62 si vreo 60-61 kg.Stiu ca bine, ar fi sa am intre 50-55 sau macar 56/57. Mai stiu si ca la varsta adolescentei, fetele se ingrasa mai rau in zona coapselor, dar eu mai seman si genetic ...si mi se pare cam naspa mai ales ca cel mai rau lucru e ca eu nu ma simt bine emotional. Mai spun ca imi place sa savurez mancarea si s-o mananc mai mult pentru gust decat ca sa traiesc. Eu sunt mai ciudata, uneori mai retrasa nu prea am subiecte in comun cu alti adolescenti despre "baieti, imbracaminte, distractie, etc". Bine, nici n-am cazut in extrema cealalta, e normal ca si eu gandesc ca o adolescenta. dar totusi sunt putin diferita, ma gandesc prea mult la viitor. nu stiu ce sa mai zic.

Si revenind, cum spuneam, mananc emotional si mai ales din cauza nehidratarii si a alimentatiei proaste, orele deviate si prea putinul sau multul mancat mi se face rau cam orice as manca.Ma gandesc sa urmez o detoxifiere sau cateva zile sa incerc sa tin un regim mai simplu nu ca acel al detoxifierii ( am citit o carte, si sunt prea multe chestii + suplimente ). sa mananc mai sanatos, mai putin, la ore normale si sa fac sport. Am o bicicleta medicinala si cred ca e ideala pentru asta. Voi ce credeti? Da-ti-mi va rog niste sfaturi si niste retete pe care as putea sa le aplic. Nu foarte complicate, fara multe chestii si gratare /fripturi si etc. Ceva simplu si usor.

Multumesc! Si sper sa nu ma criticati. va rog kiss

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mai ai și pretenții!
Învață să mănânci, problema este direct la tine, nu mai veni cu scuze.
O alimentație săracă în calorii ( http://calorii.oneden.com/ ) și practicarea unui sport. Lasă sedentarismul și scuzele nefondate!
La 1.62 cm trebuie să ai 52 de kilograme.
Baftă!
Pa, pa.

| Florennce explică:

Legiuitoarea : sa stii ca nu am folosit aceste argumente ca niste scuze pentru faptul ca ma ingras sau ca mananc, ci pentru a ilustra consecintele adoptarii acestui stil de viata.Imi pare rau ca poate m-am exprimat gresit si poate imi pare rau ca si tu ai inteles gresit ceea ce am vrut sa spun.In fine, multumesc de sfat. Si apropos, nu cred ca a avea pretentii e un lucru rau, sau ca nu ar trebui sa le am.Multumesc! Peace!happy

| Legiuitoarea a răspuns (pentru Florennce):

Bună din nou.
Tocmai de aceea am scris că trebuie să înveți să mănânci, că uite dezechilibrul unde a dus și este păcat de tine, ești încă un copil, ești fată, își fac simțită prezența dereglărilor hormonale și NUMAI TU ești cea care poate lua taurul de coarne.
Nu am spus cu răutate sau să te simți prost, am trecut și eu prin așa ceva. Totul trebuie ținut sub control cât mai bine, eu am momente când aș mânca și lemne de foame dar consum un fruct, beau un pahar cu apă, etc. ca să mai păcălesc senzația de foame.
Cât privesc pretențiile, trebuie să le ai în mod normal când deții controlul, la tine încă este haos.
Este timpul de echilibru, poți face acest lucru.
Succes!
Pa, pa.

| BubblesDoubleS a răspuns:

Ia 3 mese pe zi! Pentru ca sari unele mese, de exemplu sari peste micul dejun care e cea mai importanta masa a a zilei si mananci la pranz. La pranz vei manca mai mult asa ti se depunde grasimea. Scapa de obiceiurile proaste, mai ales de mancarea de la fastfood si chipsurile

| bunnylover537 a răspuns:

Fructe, legume (in stare cruda, daca se poate), carne de peste/curcan, apa 2-3 L pe zi, exercitii fizice care sa nu te solicite prea tare (MERS PE JOS!), gandire pozitiva, stapanire de sine, autoevaluare corecta, potentarea calitatilor si imbunarea defectelor. O reteta foarte simpla si usoara, totul e sa vrei. A da, si nota: faptul ca te gandesti la viitor si vezi altfel lucrurile nu te face ciudata, ci deosebita. Mare-i diferenta intre astia doi termeni si e mare lucru ca cineva de varsta ta sa (se) gandeasca intr-un mod atat de matur. Think bout it, incearca si spune-mi si mie ce iese. happy

| seen a răspuns:

Multe fructe alergare pentru tonifiere sau daca vrei slabit instant treci tata cu buza pe tigare ca te faci model

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa ai un program alimentar cat mai ok si sa nu mananci nici prea mult nici prea putin; ingrasatul nu este singura problema la care ar putea duce o alimentatie necorespunzatoare.Incearca sa te controlezi mai bine si sa nu mai mananci de suparare sau de nervi etc,iti va oferi o mica satisfactie de moment,dar te vei simti vinovata dupa(sunt sigura ca stii deja la ce ma refer). Pentru a evita lucrul acesta, pune-ti in farfurie numai cat este nevoie(nici mai mult, nici mai putin)si nu mai adauga nimic.De asemenea, mananca din farfurii cu diametrul de 20 cm,orice,inclusiv supa si nu din farfurii mari sau din castronase.
In rest,elimina din alimentatie produsele fast-food,mezelurile si alte preparate,dulciurile,chipsurile,sucurile si alte porcarii din comert si nu consuma in cantitati mari nuci,seminte, alune, migdale sau fistic.De asemenea,evita pe cat posibil prajelile(contin foarte multe kcal,datorita uleiului).Nu trebuie sa elimini complet painea din alimentatie(are si ea rostul ei, fiind baza acesteia), ci doar sa o consumi in cantitati corespunzatoare.In rest, mananca incet si mesteca bine mancarea(lucrul acesta te va ajuta sa nu depasesti necesarul)si bea minimum 2 l de apa zilnic(consumata inainte de masa va reduce pofta de mancare,iar consumata dupa masa,aceasta mentine senzatia de satietate mai mult timp).Hidratarea este foarte importanta,indiferent de anotimp. Portiile trebuie sa fie medii,nici prea mult,nici prea putin(astfel vei asigura organismului energia necesara).Cea mai importanta,in schimb, este miscarea. Daca ai bicicleta medicinala, este perfect.40 de minute de bicicleta pe zi te vor ajuta sa obtii silueta dorita si sa te mentii in forma.Un alt avantaj este ca poti exersa in timp ce te uiti la tvhee hee. Succes.

| me4ever98 a răspuns:

Ai dreptate de obicei fetele se ingrasa in zona aceea, dar sa stii ca nu este deloc greu sa slabesti.e normal sa iei 3 mese pe zi dar cine zice ca daca mananci doar 2 este gresit?thinking ai putea sa mananci dimineata(e foarte rau daca sari peste micul dejun) ceva usor lapte cu cereale sau paine prajita si dupa masa fructe si ceva carne de pui cartofi fierti...si dupa 7 doar fructe si legume.apa cam 2l pe zi si nu uita sa faci sport

| UssuallyMen a răspuns:

Eu nu te critic dar trebuie sa faci sport si o alimentare sanatoasa minim 5 fructe pe zi nu conteaza ce fructe si legume
Eu sper sa nu devii obez si sper sa slabesti cat mai mult