| antoniaprr90 a întrebat:

Buna! Am 15 ani (165cm si 45kg) si sanii foarte mici, abia de au crescut putin (se vede putin forma lor). E posibil sa nu ii am crescuti deoarece sunt subponderala? Ce sa fac si ce sa mananc pentru a le favoriza cresterea? Cum sa ma ingras ca sa nu depun grasime, ci ce sa ii ajut cu cresterea? Fara pastile si alte chestii

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Sânii nu-s compuși din grăsime.
Iar mărimea și forma lor e ceva programat generic, nu prea ai ce face să schimbi ceva (fără operații).
Sigur vor mai crește, dar nu excesiv.
Dar fii bucuroasă: sânii mici sunt cei mai mișto, nici nu se lasă ca bretelele până la genunchi după o vreme!

| mihai69 a răspuns (pentru dullcat):

De fapt nu mă contrzici, chiar confirmi că sânul nu e format (doar) din grăsime.

| dullcat a răspuns:

Buna.Sanii se dezvolta constant in functie de etapele vietii.Si nu se poate sa nu depui grasime si sa-ti creasca, luand in calcul ca un procent considerabil din marime il da chiar grasimea, celalalt fiind genetica.Deci ia-o pe cea din urma ca reper, uita-te la mama ta sau in general la femeile din familia ta.In locul tau as avea rabdare sa mai cresc si intre timp as purta tot felul de bluzite si lucruri dragute, cu umerii cazuti, mai scurte etc. care fetelor cu sanii mari le provoaca disconfort (prea stramt intr-o parte, croiala diferita fata de marimile mici, distanta aiurea dintre nasturi si riscul de a se vedea sutienul etc.). Eu am fost de asemenea complexata foarte multi ani de cupa sutienului, cand A cand B, avand o silueta subtire tot cam ca tine, 165 si 50 de kg, dar mi-am gasit de vreo 6 ani pe cineva care nu da doi bani pe acest aspect.

Crede-ma ca esti infinit mai mult decat o pereche de sani sau o pereche de buci.Persoana destinata tie va intelege asta cel mai bine.Asadar ai incredere in tine, mananca pentru a fi sanatoasa si a te dezvolta corect, nu pentru a-ti creste sanii, iar restul vor veni de la sine.

| Hyperion7 a răspuns:

In primul rand, daca ești subponderala e evident faptul că sânii nu au cum sa îți creaca foarte mult, pentru că da, nu au de unde sa "fure" grăsime pentru a o depune acolo unde trebuie.
In al doilea rând, e imposibil sa mănânci și să te îngrași unde crezi tu că ar trebui sa te îngrași.Corpul nostru nu e capabil sa știe unde ai tu nevoie de grăsime și unde nu,că na,om fi noi evoluați,da nici chiar așahappy
In al treilea rand, daca tu ești subponderală și fiind destul de înaltă, cel mai probabil te incadrezi in tipul ectomorfului, adică cu o constituție slăbuță și un metabolism foarte ager, trebuie sa cauți cantitățile necesare de proteine, glucide și lipide necesare tipului tau de corp pentru a putea sa te îngrași.
Poți accesa linkul pe care-l atașez pentru mai multe informații legat de tipurile existente de corp https://tonusapp.com/eu-ce-tip-de-corp-am/
! Chiar și așa, sa îți mai zic un secret, din partea unui băiathappy
Fundul și sânii nu sunt totul, sunt persoane care au sâni și fund cat casa poporului și creier cat puța de furnica! Un adevărat bărbat te va aprecia pentru ceea ce ești, nu pentru dotăriwinking
Bafta multa!

| Sekim a răspuns:

Totul tine de genetic. Tot ce poti tu sa faci ca sa le "favorizezi" cresterea ar fi sa ai o alimentatie sanatoasa. Dar, in acelasi timp, daca geneticul spune nu, poti sa faci tu orice, nu va influenta cresterea absolut deloc. Totusi, nu cred ca ar trebui sa iti pierzi speranta pentru ca inca esti mica, mai este destul timp in care sa se dezvolte organismul pentru ca asta difera de la persoana la persoana. Daca chiar vrei sa te ingrasi, poti sa intri intr-un surplus caloric. In ceea ce priveste :,, sa nu depun grasime ", ar fi recomandat sa intri intr-un surplus caloric mic, spre ex : corpul tau consuma 1500 kcal, si tu vei manca pentru a te ingrasa 1600. Nu se poate sa mananci si sa te ingrasi si sa depui spre exemplu grasime doar in zona sanilor, este imposibil. Corpul nostru stocheaza grasimea pe toata suprafata corpului in mod egal.

| LaviniuA a răspuns:

Poate e ceva genetic, adica mostenire de la mama, bunica.
Poate sa fie si vreo problema hormonala, asa ca poti sa incerci sa intrebi un medic ce crede.