| rodica578 a întrebat:

Buna am 15 ani jumate si nu mi-a venit ciclu menstrual e vreo problema ca sunt tare ingrijorata si gasesc si ceva lichid alb transparent pe chiloti cateodata de ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LifeIsBeautiful12 a răspuns:

Nu ai de ce sa fii ingrijorata.Menstruatia poate veni pana in 16 ani. Daca nu iti vine pana atunci, abia atunci va trebui sa mergi la medic. Acel lichid este un semn ca trebuie sa-ti vina. Poarta absorbante zilnice pentru acel lichid si nu o sa te mai deranjeze.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Lichidul transparet este ceva normal la fetite de varsta ta, face parte din secretiile lunare, ale femeii.
Ciclul menstrual apare la fete intre 11 si 18 ani. Depinde de mostenirea genetica de la mama si bunica.
Vorbeste cu mama si vei afla la ce varsta i-a venit ei, sa stii la ce varsta iti va veni si tie.

| rodica578 explică:

Doar pana la 16 ani eu am auzit ca la unele fete le-a venit si pana la 18. si luna trecuta sau acum doua luni am gasit lichid dinala.......si inca nu mi-a venit

| LifeIsBeautiful12 a răspuns (pentru rodica578):

Nu,celor care le vin mai tarziu de 16 ani inseamna ca au diverse probleme si trebuie sa mearga la medic. Pai iti curge acel lichid in fiecare luna chiar si dupa ce iti va veni doar ca mai putin vreo 2 zile.Si da, lichidul acela este un semn premenstrual.O poti intreba si pe mama ta pentru mai multe nelamuriri.

| rodica578 explică:

Dar inseamna ca trebuie sa imi vina?