| ANnne25123 a întrebat:

Buna, am 15 ani si am avut acum aproximativ un an de zile o carie intre dintii din față (incisivi). Pentru ca arata inestetic m-am dus si mi-au pus o plomba. Am avut sensibilitate la rece de cand mi-au lucrat caria dar mi se parea ceva ok. Luna asta am avut un discomfort la unul dintre dinti si am si incercat sa-l misc sa ma conving ca e totul bine.Totusi mi se parea ca se misca nitel (poate pentru ca eram si speriata si doar mi se parea ).I-am zis mamei si a zis sa nu-l mai misc ca o sa se regleze si ca nu e nimic grav. Saptamana asta am avut niste dureri pe toata partea insa nu erau niste dureri foarte mari, nu erau durerile alea de masea care sa intepe daca înțelegeți ce spun, era efectiv o durere intermediara.Aceasta durere aparea si tine doua minute dupa care nu ma mai durea 2 ore; si tot asa.Astazi m-am trezit cu dintele amortit iar cand am vrut sa ma spal pe dinti simteam ca ma spal cu piatra, imi era foarte greu sa ating dintele ala pentru ca daca il atingeam aparea durerea. Aceasta durere nu persista era efectiv cand il loveam; dura 3 secunde dar era destul de profunda. Astazi toata ziua l-am simtit foarte amortit,si am sensatia ca e un corp străin si ca sta sa cada.O sensatie oribila! Cand dau cu limba pe dedesubt ma jeneaza si la fel ma jeneaza si cand vorbesc mai repede si ating cu dintii de jos incisivu de sus.
Azi am mancat niste cartofi moi pentru ca imi este frica sa nu-l zgandar. Am incercat azi sa mananc o banana fiind moale nu credeam ca o sa fie dificultati dar aparent nu pot sa musc ca ma doare. Nu vreau sa ajung sa mananc pisate ca bebelusii. M-am uitat atent la el si l-am analizat si pe dedesubt si nu e deloc cariat.
Doamna doctor mi-a spus sedintele trecute ca eu nu sunt o persoana care are o structura asa buna a dintelui.
Mentionez ca la dintele asta nu m-am lovit deloc si am incercat sa am grija de el,sa beau rece cu paiu, sa nu mestec ceva tare in el dar totusi am ajuns aici si sper ca a mai trecut cineva prin asta sau macar poate sa-mi dea un sfat legat de ce ar putea fi.
Am vorbit cu mama mea si a spus ca o sa mi faca programare dar dupa sarbatori, credeti ca ar trebui sa astept pana atunci?
Ps :vreau seriozitate

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alexia1208 a răspuns:

Bună draga mea! Din ce relatezi tu, mi se pare ca ai dezvoltat o ușoară anxietate și depresie pe tema asta. Și eu am avut impresia ca îmi cad dinții din fata. Când a apărut periuța aia de la Colgate cu creionul ăla de albire ma dădeam cu el 1 data pe zi, adică dimineața când mă spălam și tot așa din grija excesivă ma uitam la ei in oglinda sa ii văd cât sunt de frumoși și parca vedeam linii subțiri pe ei și se mișcau și ma dureau. Eu singura mi-am indus lucrul acesta in minte și ma simteam groaznic. Am început sa nu ma mai gândesc, sa îmi continui viața cum era înainte de acest eveniment și totul a revenit la normal.
O durere in acea zona este normala după o lucrare de plomba pe incisivi (sunt niște dinti destul de solicitați). Eu zic sa nu te alarmezi, ia un antiinflamator, dacă te doare iei un Ketonal și îți vezi de treburile tale zilnice. O sa îți treacă in câteva zile. Pur și simplu nu te mai gândi și efectul Placebo o sa își facă simțită prezenta. Pune și o rugăciune de sănătate seara și o sa vezi ca treaba e buna. Multă sănătate!

3 răspunsuri:
| 95AnastasyaNastyaSya0997 a răspuns:

Cum sa aștepți atâta? Ce te faci daca începe să doară contele insuportabil și cabinetele sunt închise...te îndopi de nurofen...
Vb. cu mama ta si spune ca nu mai poti sa aștepți!
Ăștia vor de pe 6 (dupa alegeri )sa ne bage iar in carantina... daca ne baga si sunt inchise 2 3 luni cabinetele ...ai vazut si ti ce a fost in primavara.
Pana cand ajungi la medic uite ce sa faci.
1)sa nu folosești pasta pt.albire (e ffff dura pentru un dinte ca al tău)
2)cumpara flori și te dai cu el pe dinte
3)sa ai nurofen la tine
Si cauta un dentist bun!
Sanatate

| ionvlad12 a răspuns:

Https://l-ink.link/WOjvO verifica aici