| mada21 a întrebat:

Am 15 ani si nu mi-a venit ciclul niciodata si nu sunt dezvoltata aproape deloc. Ce as putea face? Sa fac niste exercitii? Sau ce as putea manca. Vreau sa va zic ca mananc foarte multe dulciuri si mai putine fructe si legume

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e nimic ingrijorator. Nici eu nu eram dezvoltata asa ca mama mi-a cumparat un medicament pe baza de plante (deci este natural). Se numeste SPIRULINA. Este foarte eficienta. De la 12 ani mi-a venit menstruatia deoarece am inceput sa ma dezvolt dintr-o data de cand am luat spirulina. Asa ca te sfatuiesc sa cumperi acest medicament (de fapt, nu e chiar un medicament, este ``ceva`` ce regleaza tot ce nu e in regula in organism).

| Butilă_Andreea_2002 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu sunt cu acea problema asa ca o sa iau Spirulina... Daca va avea efect

21 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să te vadă cât mai repejor un medic endocrinolog pentru dozările hormonale și în funcție de rezultate se va institui și un tratament de specialitate.
Fă locada între dulciuri și fructe și legume, mai exact pe înțelesul tău scade consumul de dulciuri și crește pe cea de fructe și legume.
Mai poți de asemenea să consumi ceai de crețișoară cu urzică în proporții egale, stimulează apariția menstrei. Cât privește practicarea unui sport sau exerciții fizice trebuie să ai avizul medicului de familie cel puțin din pricina că nu ești dezvoltată (asta reiese din ceea ce ai scris tu) pentru a evita vreo nenorocire.
Mergi cu mami tău la doctor.
Pa, pa.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

E bine sa mergi cu mama ta la un medic pentru investigatii.

| Tourniquet a răspuns:

Ai noroc, totusi scapi de durerile lunare de spate, burta, cap, si greturi. Ca eu una asa patesc chatterbox. Pe deasupra scapi si de a da banii pe absorbante/tampoane/protejslipuri, de a spala multi chilotei, de a sta cu stres ca aualeu nu stiu cat ti-a intarziat luna asta.

Stai linistita, mergi cu mama ta la un doctoras bun si iti va spune ce sa iei!

Fiecare fata ( femeie... ) se dezvolta in stilul ei, eu una am 10 ani si sunt foarte dezvoltata straight face.

In privinta ca mananci multe dulciuri si lasi pe deoparte fructele si legumele, ar trebui invers happy.

Sportul... da, este bun! In plus ca iti misca sangele mai bine, te scapa de 'sunculita' este bun happy.

Sanatate, sper sa iti vina. Nu uita : la TOATE ne vin, NICI UNA nu scapa happy.

| SmileToMe a răspuns:

Bunastraight face. Am 13. Si absolut toate fete pe care le cunosc au ciclu.
Vreau sa zic ca unele nu sunt dezvoltate deloc, ma refer ca nu prea au sani straight face. Eu una am, chiar fetele imi spun ca sunt mai dezvoltata ca ele desi. mie nu mi-a venit! va rog. exista vreo boala. exista vreo femeie care sa nu fi avut?straight face ma tem foarte foarte tare de asta. multumesc anticipat!

| SmileToMe a răspuns:

Oricum. Nu te impacienta. stiu cum este.straight face

| SmileToMe a răspuns:

Raspunsul meu a fost dat de o prietena care are aceeasi problema ca tine, iti dai seama daca citesti raaspunsul.
Te rog, daca ai aflat despre ceva care ti-a fost de ajutor, spune-mi si mie :*. Am nevoie pentru prietena mea big grin

| vyo a răspuns:

O sa vina si randul tau, nu trebuie sa iti faci probleme in privinta asta fiecare fata( femeie) se dezvolta in felul ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai fato mai bine te bucuri nu-i ceva anormal la mine de abia la 17 ani a venit eu am mers la doctor si nu eram dezvoltata destul nu-i nimic continuati viata ca altfel no so mai ai niciodata mai bine bucurate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salz am 12 ani si am visat ca mi-a venit ciclu si daca visezi ceva nu se intampla mi frica daca nu o sa am?:-ss da-ti-mi sfaturi cat mai repede

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am aproape 15 ani si sunt in aceeasi stare ca tine...ma intrebare daca spirulina este bun si pentru copii de 15 ani... poate ar fi bine sa. l incerci

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu aproape 15 anii si inca nu mi sa inceput.Si ma tem ca nu-l voi avea dati-mi un sfat va rog!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

stai linistita mada.nu trebvuie sa te ingrijorezi. bucura-te cat mai poti de aceasta perioada frumoasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna si eu am 15 ani si nu mi-a venit ce sa fac?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am 15 ani si nu mi-a venit...sad

| JustMusic a răspuns:

Toate fetele se dezvolta mai incet sau mai repede dar cel mai indicat ar fi sa mergi la un medic pentru ca stiu pe cineva care n uare ciclu si are vreo 30 de an isi nu poate ave copii din cauza asta

| aniladamlazariuc2297 a răspuns:

Salut, ei bine la mine situatia e un pic mai grava, eu am 21 de ani si umblu prin spitale de la 3 anisori, eu nu am deloc sani, mi-a venit ciclu doar de 2 ori, parul pubian e inexistent. eu trebuie sa iau injectii si medicamente. dar sunt prea satula de astea. nu stiu ce am sa ma fac. sar peste pmedicamente si injectii... nu le pot face regulat. cica doctorul mi-a spus ca daca nu imi vine ciclu imi poate urca la cap sangele ala rau si pot inebuni ba chiar sa mor. nu stiu daca e adevarat dar ma sperie chestia asta,,, nu stiti ceva medicament care sa imi porneasca ciclul si sa ma dezvolt? fara a merge la doctor ca sunt satula de asta.

| stigma a răspuns:

Ioana, nu te nelinisti. Cum spun si ceilalti, fiecare organism se dezvolta in ritmul lui. Si chiar daca, sa zicem, ar intarzia foarte mult, vreo cativa ani de-acum incolo, nu te ingrijora, se rezolva usor cu un tratament. Nu te speria, nu e nimic dureros, cunosc persoane care au avut nevoie de acest "mic imbold" si totul a decurs conform graficului apoi happy

Ce pot sa-ti mai spun eu... e sa te bucuri cat mai poti de perioada asta de libertate! happy

| Lory_4896 a răspuns:

Pai eu nu stiu ce sa iti spun ca mie nu mi-a venit inca si am 13 ani si 3 luni si sunt foarte dezvoltata dar poate imi va veni si mie curand sper ca imi este foarte teama daca nu imi va veni deloc?/?

| kyssmy a răspuns:

Pai nu stiu ce sa iti spun si eu am 13 ani si 6 lunu si inca nu mi-a venit ciclu si nici nu sunt dezvoltata dar nu mi-a crescut sanii si nu stiu ce sa fac... sper sa gasesti raspunsul la aceasta intrebare daca sti ce sa faci te rog spune-mi si mie id de mess„floarea_ccostin„da si imi spui cum ai rezolvat ca sa incerc si eu pa pa pwpiki

| anonim_4396 a răspuns (pentru kyssmy):

Cauta beneficiile mararului