| Diana1345 a întrebat:

Am 16 ani si am probleme cu coloana (scolioza dubla),
as vrea sa cunosc mai multe persoane care au aceeasi problema ca mine...ma puteti ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CrissNico a răspuns:

Da am scolioza usoara nu este vizibila... mai exact c ce ai vrea sa fii ajutat?(Si eu tot varsta ta o am)

| Diana1345 explică (pentru CrissNico):

As vrea sa stiu daca e eficienta operati. Eu am gradele de 85 si 70 la deformare si nu stiu ce sa mai fac...am problema asta de 5 ani si am dureri foarte mari...

| CrissNico a răspuns (pentru Diana1345):

La mine este usoare deci am dureri doar daca stau "cocosata" deci incerc sa stau cat mai dreapta si am dureri si daca fac efort...
Daca tu ai ureri mari si este si mai greva situatia ta as zice da unei operatii dar ATENTIE pentru o astfel de problema trebuie sa consulti medicul.
Eu am facut recuperare un terapeut, se ocupa domana cu asa ceva...
DAR trebuie sa vorbesti cu un medic deoarece o opeartie nu se face asa cum vrei si cand vrei, te duci la spital si ii zici opereaza-ma.
Deci sfatul meu mai bine ai vorbi cu un medic legat de acesta problemahappy
Multa sanatatehappy

| Diana1345 explică (pentru CrissNico):

Am fost la doi medici foarte buni din Bucuresti. Unul dintre ei mi-a spus ca trebuie sa port corset si sa fac operatie, iar celalalt mi-a spus sa port corset si sa fac gimnastica medicala. Am facut gimnastica anul acesta dar dupa ce a facut o saptamana gimnastica am avut dureri foarte mari...nu am putut sa dorm din cauza durerilor, timp de 4-5 zile am stat numai in pat, ma mai ridicam doar foarte putin ca sa ies afara, dormeam doar 2 ore pe noapte, nu prea puteam sa mananc deoarece ma durea foarte tare in capul pieptului. Este foarte bine ca scolioza ta este mai usoara. Sa continui sa faci gimnastica si sa nu ajungi la scolioza care o am eu.

| CrissNico a răspuns (pentru Diana1345):

Ai putea sa incerci o operatie daca medicul spune ca este nevoie, macar de ti-ar mai alina durerile.
Fiind si fata ar trebui sa nu iti afecteze aspectul fizic dar mai ales sanatatea.
Multa sanatatehappy