| Ovidiu36 a întrebat:

Buna am 17 ani si 77kg, ma gandesca sa cumpar proteine de exemplu promass sunt bune, adica sanatoase?
Fac sala de 3 luni si vreau satiun daca proteinele dauneaza sanatati, eu nu vrea-u sa bag prea mult in mine.
Vreau un raspuns serios

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Pool77 a răspuns:

Poti lua linistit. Nu-i asculta pe astia laughing)))))))
Stai calm ca an intalnit si oameni de 50kg, care spuneau ca fac sala de 2 ani si ca nu iau proteine ca dauneaza si cauzeaza impotenta si etc.
Sa-ti spun ceva, unde umblu eu la sala banuiesc ca la toate salile de forta se face dus dupa, crede-ma ca unii care-si baga steroide sau proteina au ditamai scula laughing)
Plus ca din iunie ma bag si eu pe ele, nu are ce sa-ti faca doar daca nu esti alergic atunci la prima doza iti vor iesii niste pete rosii si vor cauza mancarimi.Cu care umblu la sala consuma proteine de 2-3 ani, arata super ok si n-are probleme.
Insa totusi e mai ok mancarea, dar daca n-ai posibilitatea sa consumi ceva curat dupa sala mai bine asta decat altceva.

| Jager a răspuns (pentru Pool77):

Luati ma! Bagati in voi prafuri de care nici nu stiti ce contin.
Bagati "steroide" in scula daca zici daca o au mare cei ce consuma.
"Mor cand va aud" mori, nu i pasa nimanui, mai ales mie.
Prostiile alea nu sunt de foarte multa vreme pe piata, automat nu se stie daca ele nu vor avea efecte negative in timp.

Dar na.
Specimenii gen tu, sunt destul de întâlniți si multi ii asculta. De ce? "Eu am luat si nu am nimic, am ditamai scula".
happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru Jager):

1. "Steroizi" ( nu steroide, cuvantul steroide nu exista in dictionar ) inseamna CU TOTUL ALTCEVA decat suplimente

2. Sunt din anii 70 pe piata, mai documenteaza-te

3. Multe sunt avizate medical si FDA

4. TOT DIN MANCARE sunt extrase. Viziteaza is tu o fabtrica de suplimente.

Copii mici pampalai, ne explica ei de "steroide" si proteine!

| Jager a răspuns (pentru Cosmin86):

Prietene, tu nu observi " "? Nu vezi ca i-am raspuns celui de mai sus care EL ZICEA "steroide"? am fost sarcastic.
Si Coca-Cola e de mult pe piata si e avizata pentru consum. Dar ea dauneaza daca e consumata excesiv [distruge calciul, oboseste ficatul].
"Tot din mancare sunt extrase" [daca nu stii ce inseamna ghilimele ("") ], stii tu ma rog din ce mancare sunt alea extrase?
Or fii extrase din tot felul de resturi. Nici pretul nu ma da pe spate.
La modul cum le lauda, ca ajuta muschii, ca nu stiu ce, eu cred ca ar merita un pret mai mare.

Nu zic ca toate nu-s bune. SUNT SI PROTEINE BUNE, DAR DE CALITATE SI PURITATE 100% CARE SUNT FOARTE SCUMPE[ nu astea ce le gasesti tu pe piata din Romania, am vazut in afara. Ajungeau si la 500-700% per 5kg/produs ]

Eu cred ca am vorbit frumos, si nu ar trebui sa ma jignesti. Daca esti serios, daca nu... nu m-ar mira. Sunt destui.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Jager):

Nu am vazut, greseala mea...

Cola nu e avizata FDA. FDA spre exemplu interzice aspartamul ( care se gaseste in cola zero, cola light, etc. ).

Da, cele FDA sunt cele de calitate si puritate 100 %, gen ON, Muscletech, Weider, etc.

Nu am vrut sa te jignesc, dar am obosit de cum isi dau multi aiurea cu parerea.

| Jager a răspuns:

Nu lua. Nu sunt bune pentru organism.
Promit ele multe, poate dau rezultate dar sunt sintetizate si nu sunt bune.
Daca vrei o masa musculara, pe langa sala ce o faci, consuma carne de vita, salate.
Ca o sursa importanta de proteine si tot ce trebuie pentru o masa musculara recomand Spirulina pastile. E o alga ce contine mai multe proteine decat carnea de vita, minerale, si intretine si tonifiaza muschii.
Cu placere.

| Pool77 a răspuns (pentru Jager):

De unde ai luat-o? rolling on the floor)))))))
Spune-mi de ce nu sunt bune? laughing))))))))) Mor cand va aud.