| anonim_4396 a întrebat:

am 18 ani si am 1.73-1.74, credeti ca mai am sanse sa ajung vreodata sa am 1.80 sau chiar 1.85?
PS: Nu vreau sa ma apuc de niciun sport gen baschet sau inot sau orice alt sport ce implica interactiunea cu oameni.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fetele la 18 ani nu prea mai cresc. Baietii insa da. Dar trebuie sa te ajuti si tu. Daca nu iti plac sporturile in echipa poti incercastatul la spalier. E foarte bun si sunt multe exercitii pe care le poti face. Dar te ajuta si numai daca te ti dar sa nu ajungi jos cu picioarele. Sunt foarte benefice aceste elongatii. Bafta!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dar pot ajunge la 1.80 sau chiar 1.85?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Opinia mea este ca da, la 1, 80 chiar ai sanse.

15 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Fa media inaltimii parintilor tai, adauga 2-3 cm daca esti fata, 4-5 cm daca esti baiat. Cam pana la intaltimea aia poti sa cresti.

| anonim_4396 explică (pentru Zenithf):

Sunt baiat. De unde ti-a venit ideea ca asa se calculeaza inaltimea? Din cate am auzit eu nu conteaza neaparat ce inaltime au parintii pentru ca nu e neaparat sa mostenesti gena lor si sa fii de aceiasi inaltime cu ei, poti mosteni spre exemplu gena bunicului sau a strabunicului.

| Zenithf a răspuns (pentru anonim_4396):

Am generalizat, este drept ca sunt si alte influente, genetice si nu numai, dar media inaltimii copiilor este foarte apropiata de ce am spus eu.

| sti a răspuns:

Nu

| sti a răspuns:

Sau da, cu niste tocuri de 10 cm...

| pdannysan13 a răspuns:

Ti-as sugera sa incerci orice sport. Nu neaparat baschet. Poti lucra si la sala cu greutati micute. Important e sa iti activezi musculatura picioarelor. Aceste grupe musculare conti un fel de 'buton' care cand activat da semnal la corp sa creasca per total. Cel mai bun exemplu sunt sprinterii (100m,200m) care au un corp foarte bine pus la punct si cladit puternic si maratonistii care alearga pentru enduranta (si sunt foarte slabi).

Alt aspect, as sugera sa incepi cat mai repede. Daca mai ai noroc mai prinzi un pic din ultima bucata de crestere. Toata lumea creste altfel. Toti pe care ii cunosc care au facut sport la punctele de cotitura a copilariei au crescut mult - atat in inaltime cat si in musculatura.

| anonim_4396 explică (pentru pdannysan13):

Deci as avea sanse sa cresc macar 1.80 sau poate chiar 1.85?
Mentionez ca nu am inca 18 ani dar ii voi implini in vreo 2 luni.

| pdannysan13 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu poti prezice asa ceva happy. De obicei fetele se opresc din crestere la 18 ani. Baietii mai pot chiar mult.
Dar uite... daca nu incerci nu vei stii NICIODATA. Asa ca apuca-te acum.
Genetica ta nu e identica cu genetica altcuiva. Poate mai ai un an 1 de crescut in tine, poate nu. Zic ca orice se intampla vei avea de castigat. Poate te pui pe acest drum si cunosti lucruri care te vor face sa nu mai doresti sa ajungi la 180cm, poate te vei simti bine la inaltimea ce o atingi.

PS Un caz motivant, aveam un coleg de liceu care era mai mic ca mine cu 3-4cm si era si pufos, un pic grasut. Sa apucat de tras de fiare si pana la sfarsitul liceului m-a depasti cu 2-3cm in poza de absolvire. Eu m-am oprit undeva in clasa a X-a din crescut. Dai bataie!

| cristimihailov a răspuns:

Eu nu prea cred ca o sa mai cresti mult, in conditiile in care le specifici.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai ai de crescut 2 3 ani. eu de la 18 la 20 am mai crescut 6-7 cm. deci 180 da, dar 185 sunt sanse cam slabe.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bafta si sa fii perseverent!

| anonimashukara a răspuns:

Fetele se dezvolta mai rapid decat baietii si se opresc din crescut pe la 16 ani. Nu sunt sanse sa mai cresti mult, desi ce eviti tu, sporturile, te-ar ajuta.

| anonim_4396 explică (pentru anonimashukara):

Sunt baiat.