| codita3000 a întrebat:

Buna am 18 ani si de 4 zile am capul penisului si pielea care o acopera iritata..in plus mii se formeaza acea "branza"..am fost racit si am facut un tratament cu antibiotice..sa fie oare asa cauza? ..plus ca am si unele mici mancarimi.ce tratament sa folosesc? Nidoflorul e bun?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SaveTheNature a răspuns:

Salut. In primul rand trebuie sa speli penisul zilnic, sau chiar de 2 ori pe zi si sa indepartezi depozitele albicioase.
Daca speli zona zilnic si indepartezi depozitele albicioase, e foarte posibil sa nu mai ai nevoie de pastile sau alfifii. Antibioticele slabesc sistemul imunitar. Insa nu am de unde sti daca e vorba de candida sau altceva. Cel mai la indemana lucru momentan este igiena sporita.
O zi buna.

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, ai făcut o CANDIDOZĂ ( de la antibiotice )!

TREBUIE să mergi la un control la medicul specialist dermato-venerolog pentru confirmarea diagnosticului prezumtiv şi apoi vei primi tratamentul adecvat!

Evident, ÎNTÂI mergi la medicul de familie şi CERI Trimitere la Dermato-venerologie.

Toate cele bune.