| AnonimullP a întrebat:

Am 19 ani, imi intarzie menstruatia de aproape 2 saptamani insa am dureri de burta si spate ca cele premenstruale dar nu atat de intense si apar cand si cand pentru putin timp, si cosuri pe fata, este vorba de o raceala sau de o sarcina? Tin sa mentionez ca menstruatia nu este regulata uneori de 30 de zile, alta data de 35, chiar si de 40 de zile. In ultima perioada sunt foarte stresata si am slabit destul de mult, mi-a fost rau, am avut caderi de calciu cred. Mentionez ca ultimul contact sexual a fost protejat pe 7 iunie. Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Raceala nu intarzie menstruatia si nici cosurile de pe fata, dar ciclul de tip NEREGULAT vine cand vrea el, neputandu-se vorbi de intarzieri.
Continua sa ai fiecare partida de sex protejat, fara sa-ti faci griji din cauza ciclului, care va veni cand vrea el, fiindca este neregulat.

| AnonimullP explică (pentru Violleta2022):

Ma sperie acea durere de burta o am de cateva zile dar menstruatia nu apare.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AnonimullP):

Durerile de burta apar in general de la indigestii, mancaruri care provoaca gaze, constipatie, mai pot apare inainte de ciclu, sau chiar in prima luna de sarcina.