| redhead13 a întrebat:

Am 23 de ani, 1.73 inaltime si 70 kg. Stiu ca greutatea normala e intre 60-68 kg pentru mine insa vreau sa ajung la 55 kg. Mergand la un nutritionist acesta imi poate recomanda ceva ca sa ajung la greutatea dorita(pe propria-mi raspundere)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Nici un medic nutriţionist NU îşi riscă cariera recomandându-ţi ceea ce vrei ( chiar dacă tu afirmi că este "pe propria ta raspundere" )!

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 64, 3 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 6 kg peste greutatea IDEALĂ; aşa că, poţi să slăbeşti 6 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală/aerobic, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

De asemenea, NU trebuie să ajungi la 55 de kg deoarece vei fi SUBPONDERALĂ :(
http://www.dietetik.ro/......calculator

Toate cele bune.

7 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Exista pe youtube un filmulet. Gras, bolnav si aproape mort se cheama. Uita-te un pic la el. E cam ce cauti tu.

| Iyulia3712 a răspuns:

Chiar daca ajungi la aceasta greutate, oricum o sa ai nevoie de interventie chirurgicala pentru indepartarea surplusului de piele. Plus ca sunt 15 kg, mai greu.

| enrique81 a răspuns (pentru Iyulia3712):

Iti dai seama ce spui? cati ani ai? poti sa slabesti si 100 kg fara sa ai vreo problema estetica, depinde cum slabesti, dar pentru 15 kg n-are nici o traba...
si nu mi se pare foarte mult 15 kg stiu o fata care 1.70 cu 50k si arata foarte binewinking

| Iyulia3712 a răspuns (pentru enrique81):

Bineinteles ca stiu ce spun! Va ramane cu vergeturi si cu o gramada de semne inestetice, mai ales daca slabeste brusc! Hai poate 15 kg n-o sa trebuiasca operatie dar la 100! Mama mia tu stii macar cat piele se lasa, unde incape toata grasimea aia? In piele, si daca grasimea dispare ramame pielea, logic. Si oricum nu va arata ca o persoana de la inceput slaba, se vor vedea la costumul de baie imperfectiunile.

| enrique81 a răspuns (pentru Iyulia3712):

Daca stii sa slabesti NU ai nici o problema cu pielea in exces! eu am slabit 30 de kilograme prin mersul la sala si o limita cat de cat in alimentatie, asta insemnand fara paine deloc si fara uleioase, in 6 luni de zile! dar am si tras la sala..grasimea ajungand sa devina muschii si fara nici un semn

| Iyulia3712 a răspuns (pentru enrique81):

Sa stii ca una e la fete si alta e la baieti. Un baiat poate avea masa musculara oricat, nu e problema, dar la fete nu arati bine daca ai multa masa musculara. Si acum sa fim seriosi 15 kg transformati in muschi pe o fata? Cum ar arata?

| Monica_Andreea_2001 a răspuns:

Nutritionistul o sa-ti puna ce trebuie sa mananci dar, nu poti slabi doar cu un simplu regim alimentar.......trebuie sa faci sport, cum ar fi:

-Sa mergi la sala
-Sa alergi seara (pe stadion, faleza) dar, trebuie sa alergi mult (nu de prima data ci treptat)+regim alimentar