| hexkode a întrebat:

Toata lumea cauta nutritionist sa slabeascalaughing eu vreau unul sa ma ingraslaughing. Am 172cm inaltime si 65kg. Orice bag in mine nu se pune. Ideea e ca vreau sa merg si la sala sa-mi fac un design la corp in special la maini,

Imi poate recomanda cineva ceva, ce drum sa apuc?(Bucuresti/Ploiesti)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

1 Stabileste de cate calorii ai nevoie zilnic. In principiu femeile trebuie sa manance alimente care sa insumeze 2000 de calorii, iar barbatii 2500. Daca esti la o cura de ingrasat, cele trei mese zilnice trebuie aiba cu 500 de calorii mai mult decat limita normala.

2 Tine un jurnal in care sa iti notezi cate calorii are fiecare aliment mancat zilnic. In acest fel vei stii cat ai mancat si cat trebuie sa mai mananci pentru a ajunge la aportul necesar de calorii.

3 Mananca portii mai mari, chiar daca asta inseamna sa te fortezi putin. Este normal sa te simti plin foarte repede si sa simti ca nu mai poti manca, insa acest lucru este cauzat de faptul ca stomacul tau este obisnuit cu cantitati mici de alimente.

4 Consuma cel putin trei mese pe zi, plus gustarile dintre acestea. Fructele in special bananele si strugurii sunt alimente excelente intr-o cura de ingrasare. De asemenea, nu ezita sa mananci seara, atunci cand te uiti la televizor – o punga mare de popcorn cu unt sau cascaval are in jur de 1200 de calorii.

| OMEGALIN a răspuns:

Lumea asta, niciodata nu-i multumita laughing Asculta-ma, pentru inaltimea ta esti bine.Ce varsta ai?
Daca chiar vrei sa te 'ingrasi' incearca mancaruri mai bogate in proteine.Ai putea mai usor cu cele bogate in glucide (dulciuri) dar crede-ma ca ai prefera putin mai lent si prin proteine.Dar in orice caz, mentine totul in echilibru, adica, nu renunta complet la nimic.
Iar legat de sala, tot ce-ti pot spune este sa ramai motivat si increzator in special.Si mult noroc, prietene! happy

| hexkode explică (pentru OMEGALIN):

Am 28 de ani.Dar am mainile prea firave (stiu sa dau cu loapata doar din tastatura). Cafea beau in jur de 1.5l/zi si vreo 2 cani de apalaughing. Pun mult zahar. daca nu beau cafea simt nevoia sa mananc ceva dulce...in special cand gandesc prea mult la solutie unei probleme. Nu sunt dependent de cafea dar dulciuri nu prea mananc, nu prea imi plac, asa ca beau cafea sau ceai.

| OMEGALIN a răspuns (pentru hexkode):

Fiecare trup e diferit happy
Imi aduci aminte de mine laughing Obisnuiam sa beau 3-4 cafele pe zi/noapte, acum am lasat-o mai moale, 1-2 doar dar in unele zile cum spui si tu,consumam cafea in loc de apa laughing Si tot asa cu mult zahar.
Ce-ti pot recomanda e miscarea,apuca-te de un sport, nu conteaza ce, doar sa fie ceva ce sa necesite miscare in aer liber si sa-ti placa happy
Uneori nu depinde doar de alimentatie iar miscarea nu inseamna neaparat slabire, doar incearca sa faci asta si sa mananci mai mult, mai consistent si ar trebui sa reusesti sa pui ceva pe tine. happy
Eu unul iti urez mult noroc! happy Si tine-ma la curent big grin

| hexkode explică (pentru OMEGALIN):

Iarna e mai greu pentru mine sa ma misc, nu.mi place frigu. Nu sunt friguros doar ca ma enerveaza ca trebuie sa ma imbrac gros si nu suport. Cand sunt in climatul meu alerg, merg mult pe jos, evit cat pot de mult masina, transport in comun, metrou. Corp am ( am rupt 2 biciclete prin paduri si zone muntoase) dar am uitat de maini, le am prea slabe. Sa nu mai zic ca inca mi se cere buletinul cand imi cumpar tigari. Daca s.ar interzice cafeaua as muri a2a zi. Imi ajunge ca nu pot sa stau linistit intr.un bar sa fumez ca e ilegallaughing

| OMEGALIN a răspuns (pentru hexkode):

Da,te inteleg, nici eu nu suport iarna tot din acelasi motiv, nu rezist sa ma imbrac gros laughing
laughing Iar daca asta e problema, nu cred ca daca ti-ai face mainile mai musculoase ai parea mai matur.E datorita faptului ca nu esti inalt si inca esti tanar.Asta e o problema ce o sa se rezolve in timp si chiar daca te-ai ingrasa, nu te-ar face sa pari mai matur asa ca fii in asa fel incat sa fi confortabil cu tine si sa fii tu multumit de tine happy