| anonim_4396 a întrebat:

Am 3 operații. Una din naștere am avut ocluzie intestinala și e pe toată burta, în 2015 am avut alta de chist ovarian drept și e ca și o cezariana și a treia e din 2019 de apendice și e un pic mai sus decât a trebuit pentru că au fost ceva complicații. Aș putea rămâne însărcinată?
Ziceau unii medici că am ceva aderențe atunci când m-au operat.
Dacă aș vrea să încerc să fac un copil, aș putea? Sau din cauza operațiilor nu pot?
Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Mergi la un ginecolog pentru consult, n-avem noi cum sa te consultam, sper ca stii deja asta...

| anonim_4396 explică (pentru LPCTSTR):

Da știam, dar din câte știu eu acest site este pentru sfaturi. Pur și simplu am pus doar o întrebare. Și medicul nu are cum să vadă aderentele pentru că ele sunt în interior. Era vorba despre operație dacă pot avea copii având în vedere că pielea se întinde. Dar anyway mulțumesc de răspuns.

| ancaval a răspuns:

Aderențe, unde? La ce?
Mergi la un ginecolog și vorbește cu el. O să te consulte, o să vadă cu ochii lui cum e cu sănătatea ta.
150 de lei consultația + ce mai trebuie.

| anonim_4396 explică (pentru ancaval):

Aderentele sunt în interior. Mi-a spus medicul ginecolog atunci când m-a operat.
Am postat aceasta întrebare pentru că având în vedere că am operație pe burtă, as fi vrut să știu dacă pielea se poate întinde dacă voi reuși să rămân însărcinată. Citisem și undeva dacă ai operației de apendice îți poate afecta fertilitatea. Pur și simplu am pus doar o întrebare.
Pentru că acest site este pentru a cere sfaturi, nu doar să mă aflu în treabă.

| ancaval a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu te înțeleg perfect, dar NU ar fi corect să-ți răspundem noi, mai ales că e vorba de viața ta, de sănătatea ta. Noi putem doar să te sfătuim să mergi la medic pentru siguranța ta. Sunt atâtea aparate moderne care văd TOT ce ai tu înăuntru.
Dacă aș fi indiferentă, sau dacă aș vrea să fac mișto de tine, ți-aș spune că poți naște 10 prunci, dar fără să știu ceva despre corpul tău. Nu o să fac așa ceva.
Mergi la medic, serios. Ești asigurată? Mergi la medicul de familie să-ți dea trimitere la ginecologie. Cauți o clinică unde se lurează cu casa de asigurări și nu plătești nimic + primești informații adevărate, corecte. Nu o să îți pară rău.