| DDN a întrebat:

Am astigmatism miopic cu dioptrii 0, 50 ochi stang si 0, 75 ochi drept. Dar vad un - in dreptul numerelor dar nu stiu daca e minus sau e o simpla linie. Ideea e ca ii port de 2 zile si am ameteli din cauza lor, dureri de cap...Nu stiu de ce. Voi ati patit asa?
Sau cei care va confruntati cu astigmatism miopic, cum va descurcati? Va e frica de acest diagnostic? Mie imi este tare frica.
Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Acea liniuta inseamna minus. roaga tehnicianul care a montat lentilele sa verifice daca centii optici ai lentilelor, corespunde cu distanta interpupilara indicata in reteta oftalmologica.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

@CENTRII optici ai lentilelor

| Mirris a răspuns:

Si eu am aflat in aprilievca am astigmatism miopic cu dioptrii, 0. 75ochiul stang, 0. 50ochiul drept.si am avut in prima saptamana dureri de cap si ameteli, insa pana se obisnuieste ochii cu ochelarii.Nu iti fie teama, nu esti singurul(a) cu problema asta.

| antoniaidk a răspuns:

Si eu am si mi se pare destul de ok.La astigmatism mie mi-a zis oftalmologul ca ii pot purta cand vreau, si e normal sa ametesc pentru ca nu sunt obisunuita. poti chiar sa te impiedici din cauza ca tu vedeai lumea altfel, acum o vezi asa cum e.

| DDN explică (pentru antoniaidk):

Mie mi-a zis ca cei care au astigmatism miopic o sa poarte toata viata ochelari