| dianaandra1467 a întrebat:

Bună!
Am auzit că tratamentul cu ulei de ricin este eficient pentru creșterea părului. Mai exact, cum se aplică? Trebuie să fiu spălată pe cap înainte să-l aplic?
Aa, și cam în cât timp dă rezultate vizibile?
Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| scully a răspuns:

Cu o oră-două înainte de a te spăla pe cap, aplică uleiul de ricin pe scalp (nu pe lungimea părului), apoi înfășoară-ți părul într-un prosop și lasă-l așa. Am citit că e recomandat să ai părul un pic umed (nu ud) înainte de a-l aplica, pentru a-l întinde mai bine. Eventual poți căuta pe net rețete simple de măști cu ulei de ricin pentru păr. Rezultatele sunt vizibile chiar și după o lună de tratament, în condițiile în care îl folosești cam de 2 ori pe săptămână. Nu trebuie să aplici foarte mult, un strat subțire pe suprafața scalpului.

| dianaandra1467 explică (pentru scully):

Asta voiam să știu, mulțumesc frumos!

1 răspuns: