| anonim_4396 a întrebat:

am 15 ani, iar aseara m.a prins mama ca fumez. A venit langa mine si m.a pus sa suflu in fata ei si dupa mi.a mirosit mainile. S.a dus si i-a spus lui tata si au facut amandoi scandal. Au zis ca numai tarf*le fumeaza si acum vor sa ma duca la ginecolog sa vada daca mai sunt virgina si ei cred ca ma si droghez. Le.am explicat ca normal ca sunt virgina, daca fumez nu inseamna ca nu mai sunt un copil cuminte, asta cu ginecologul nu ma sperie, caci nu am facut nimic cu nici un baiat. Nu ma mai lasa sa ies afara, ma tine pe camera, ma izoleaza de toti prietenii, chiar si de cei nefumatori, mi.au spus ca asta merit daca le.am facut una ca asta, vor si sa ne mutam ca cica i.am facut de ras la vecini, le.am spus dar nu stie nimeni ca fumez si nu m.au crezut, m.au pus sa imi dezactivez contul de Facebook. Au spus ca atunci cand pleaca la servici ma inchid in casa cu cheia. Abia astept momentul potrivit sa fug de acasa daca nu se linistesc pentru ca eu nu pot trai asa inchisa... Plang continuu de aseara acum nu mai pot respira la cat am suspinat, a fost o greseala sa fumez, dar parintii mei nu inteleg faptul ca imi pare rau si promit ca nu se va mai repeta. Credeti ca le va trece supararea? Daca da, in cat timp?

Răspuns Câştigător
| Severin_Ana_1993 a răspuns:

Intr-adevar, parintii tai au exagerat putin, dar trebuie sa stii ca si tu ai facut o mare greseala. Linisteste-te, plecatul de acasa nu e o solutie pentru ati rezolva problemele. Incerca sa le recastigi increderea si sigur ca o sa le treaca, parintii isi vor iubi copiii ori ce greseala ar face. Se va termina curand.

| anonim_4396 explică (pentru Severin_Ana_1993):

Ce pot face să le recâştig încrederea? Până să afle că am făcut greşeala asta cu fumatul ai mei aveau mare încredere în mine, iar acum nu mai au deloc.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu zic ca e o lectie destul de buna pe care o primesti. Desi ideea ta cu fugitul de acasa e excelenta, vezi numai sa gasesti o cutie mai mare in care poti dormi noaptea.

| T0T a răspuns:

Nasol să ai părinți atât de încuiați. Fumatul e ceva normal chiar dacă au dreptatea lor, nu îți face bine. Ca să le treacă supărarea mai ușor mai bine te-ai lăsa de fumat. Până la urmă de ce fumezi? Ca să te integrezi mai ușor, ca să pari mai cool? Și eu dacă aș fi părintele tău aș fi foarte supărat pe tine, și nu pentru faptul că mă faci de râs sau că doar târfele fumează, ci pentru că nu mi-ai spus, pentru că ascunzi chestii de mine și pentru că e nociv pentru sănătatea ta. De asemenea o lecție bună pe care trebuie să o primești e că nu trebuie să faci lucruri nocive pentru tine doar ca să te integrezi, trebuie să faci ceea ce e mai bine pentru tine, ceea ce crezi, indiferent de ce cred ceilalți. Pari ușor influențabilă.

| WaterDrop a răspuns:

Cu siguranta se vor impaca cu gandul ca tu fumezi, poate in cateva saptamani.Dar pana atunci fugi si de acasa, ca sa le oferi pachetul complet de senzatii tari.

| Zencenco_Florin_Alexandru_1996 a răspuns (pentru WaterDrop):

Da are dreptate si eu am patit la fel ca tine mau prins dar nu mau incuiat sau ceva de genu doar ca m-a certat si mi.a explicat ca nu e bine

| Zencenco_Florin_Alexandru_1996 a răspuns:

Sincer sa fiu maxim o saptamana pentru ca si eu am patit la fel dar nu mi.au facut ca tine...imi pare rau
Dar ai mei mau iertat dupa o saptamana
Sper ca te.am ajutat