| pufulete2021 a întrebat:

Bună,am fost cu analizele la medicul de familie și mi-a spus cas bune,dar nu știu de unde vine oboseala, scăderea în greutate, la 45 de kg sunt de câteva săptămâni și numai urc, amețesc câteodată, sa fac analize la scaun și markari tumorali?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Alimentatia. La varsta ta esti foarte slaba.

| Violleta2022 a răspuns:

Lipsa mancarii hranitoare duce la ameteala, lipsa puterii sa mergi sau sa urci...
Dar de ce nu te hranesti?

daca analizele sunt bune, isneamna ca-i doar o anemie din cauza sub-nutritiei ca markerii tumorali in cazul tau nu fac sens, odata ce rezultatul analizelor sunt bune.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu. Să mănânci mâncare hrănitoare.

| mi25 a răspuns:

Mese regulate, cat se poate gatite si consistente.
Cere de la farmacie niste vitamine si fa o cura de 30 de zile maxim.
Plimbare in aer liber.

| haileewatson a răspuns:

Schimba medicul! La 45 de kg la varsta asta e imposibil sa nu ai o problema. Esti subponderala, subnutrita, probabil anemica, si cine stie ce lipsuri mai ai.

| pufulete2021 explică (pentru haileewatson):

O fi din cauza paraziților intestinali

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce stil de viata ai? Cere sa fi trimis mai depparte pentru investigatii, sa nu fie vreun diabet.

| IarsiIar a răspuns:

Nu e normal sa slabesti fara dieta sau fara motiv anume.
Mergi la endocrinolog. Lasa analizele dupa ureche.

| ayran a răspuns:

Probabil ai deficienta de fier, iti recomand sa mananci mancare sanatoasa de ex. somon. Incearca sa mananci multe fructe si legume pentru vitamine si calciu. Si plimbari multe la soare deoarece soarele contine vitamina D

| IarsiIar a răspuns (pentru ayran):

De unde soare acum? Unde locuiesti tu este soare? Vreau si eu.