| MrsBrunetzyka a întrebat:

Sunt fr fr racita, si am luat aproximativ 10 pastile de paracetamol si 3 de nurofen forte! ce pot pati? Leam luat pe toate azi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

In mare te-ai supus la efectele adverse severe ale celor doua medicamente, fara sa ai vreun beneficiu mai mare decat daca luai doza normala.
Cele 5g de paracetamol sunt deja hepatotoxice. Asta inseamna ca ficatul tau sufera acum, iar cele 1, 2 de ibuprofenul (nurofenul) iti ataca stomacul. Daca efectul ibuprofenului il mai poti contracara cu omeprazol (omez, omeran), efectul paracetamolului poate sa fie destul de grav, fiind vorba deja de o intoxicatie, si trebuie evaluata starea ta fizica si neurologica (printre altele da si edem cerebral) si inceputa o cura de tratament. Sfatul meu e sa te duci repede la urgente si sa spui ce ti s-a intamplat, si ei sa inceapa tratamentul, si sa te rogi ca sa ai un ficat destul de rezistent incat sa nu ajungi la complicatii extrem de grave.

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Poate ajungi prin urgenta si te alegi cu spalaturi stomacale!

| a1doru a răspuns:

Tu nu ai parinti?

| AndreeaRox a răspuns:

Habar n.am dar nu e prea bine ce ai facut...mai ales ca aceste pastile sunt destul de puternice.Chiar credeai ca daca iei un pumn de pastile o sa.ti treaca raceala miraculos? Sincer nu.mi dau seama ce ti.a trecut prin cap cand ai facut asta?! Raceala nu trece asa peste noapte, mai bine alegeai altceva; de exemplu multe ceaiuri...era mai bine.

| Varahil a răspuns:

Copile,daca inca mai poti merge, du-te la primul medic, sa-ti dea antidotul pentru paracetamol, macar!

Răspuns utilizator avertizat