| MariaKKK a întrebat:

Am mare devoie de ajutor de la TINE! TU poti ajuta! Am o problema, incep sa plang fara motiv cand sunt singura, sau cand e cineva cu mine imi vine sa lacrimez chiar daca nu am motiv. am problema de 4 zile, din seara in care nu am putut sa dorm, si de atunci am inceput. Nu stiu ce am, chiar cand ma uit la televizor sau ascult muzica voioasa imi vine... am incercat s-a ascult muzica voioasa, sa ma uit pe net/youtube la lucruri amuzante cum ar fi vloggeri, sa respir usor, sa vorbesc pe skype cu un prieten si tot am problema. Si acum plang, desi nu am motiv... Ce credeti ca am? Si daca ati mai trecut prin asta, ce sa fac? Funda! Chiar am nevoie de ajutor, ma simt prost! sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Incearca sa nu te mai concentrezi pe aceastra problema cel mai probabil de asta te ia plansul, ii dai prea mare importanta.
Daca te ajuta cu ceva pot vorbi cu tine prin alt intermediu poate iti distrag atentia de la plans.

| cristimihailov a răspuns:

Poate ca nu ne spui chiar tot...
Fara motiv... inseamna si motiv privat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru cristimihailov):

Sigur ca nu spune tot. Ceva provoaca acest plans.O deceptie, certuri in familie, ceva ce a marcat-o profund toate contribuie la aceasta nesiguranta.pentru ca din nesiguranta plangem. Alt user spune ca nu are chef sa ii povesteasca psihologului toata viata dar altfel...cum sa obtina ajutor? Psihologul trebuie sa stie absolut tot pentru as putea da seama ce porneste acest..plans.Pe pielea mea (acum vindecat) stiu despre ce e vorba.Un psihiatru si doua pastile mici m-au ajutat sa imi revin.Un factor foarte important este si ajutorul celor din casa. Daca in casa este tensiune si probleme de familie sunt slabe sanse.Scuza-ma ca am scris aici comentand la tine dar am vrutsa citesti si tu. Poate filuat in considerare si ca raspuns. Daca stam ascunsi si nu spunem nimic psihologului sau psihiatrului nu are cum sa gaseasca acea scanteie ce porneste asemenea crize.

| cristimihailov a răspuns (pentru anonim_4396):

happy Ca de obicei. Daca vrei o solutie la o problema, ar trebui sa prezinti toata problema. Altfel primesti o jumatate de solutie. Care oricum nu te ajuta happy

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Maria,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ştiu cum te simţi. Eu tocmai am luat o mică pauză de la plâns.hee hee Deşi sună ca o glumă,de fapt nu e.
Cei de la TV ne dau de înţeles că am avea,chipurile,o bine-cunoscută boală numită "depresie", care se poate rezolva mai ales prin discuţii cu psihologul + pastile. Mai pe scurt, psihiatru. Eu una am mers la psiholog, şi nu pot să spun că discuţiile au fost inutile. Totuşi,părea să nu înţeleagă ce simt. Între noi era o barieră pre-determinată, ceea ce m-a făcut să renunţ la aceste şedinţe "minune".
Cu pumnul de pastile n-am încercat şi nici n-am de gând deocamdată. Nu vreau să merg şi la psihiatru şi să fiu nevoită să-mi povestesc iar toată copilăria, pre-adolescenţa, adolescenţa, începutul maturităţii etc.,, pentru ca apoi să mă îndes de calmante şi alte chestii. Nu văd rostul.
Concluzia? De un an şi ceva mă chinui să-mi dau seama cum să ies din starea asta de negativism obositor, şi nu găsesc nicio soluţie concretă. Poate ne ajută Providenţa, mai ştii? happy

| simpluone a răspuns:

Eu iti propun sa incerci o seara sa plangi fara sa incerci sa te opresti si in acelasi timp sa incerci sa te simti relaxata si curioasa sa vezi cat o sa te tina. Nu conteaza ca plangi fara motiv si nu trebuie sa te ingrijoreze!

| Panaite_Alexandru_1986 a răspuns:

Solutia este sa te uiti la

https://www.youtube.com/watch?v=_zDhS6a10bk

Daca si dupa asta mai plangi, cred ca ar trebui sa vezi un doctor.