| IustinaElena20 a întrebat:

Buna, am mers iar la medic, am primit tratament timp de 3 luni cu antibiotic de 1500 pentru o infecție care s-a declanșat in corp, am fost văzută și la coloana iar doctorul mi-a zis ca nu este Ok, însă nu mi-a spus niciun diagnostic, mi-a spus doar sa merg la un ortoped după ce termin tratamentul pentru infecție, ma doare pe zi ce trece mai tare, nu stiu dacă mai rezist 3 luni, ma va interna cu o astfel de problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| mi25 a răspuns:

Eu consider ca poti merge si acum la un medic ortoped. Ii spui medicului ortoped ca iei medicamente si ce medicamente ei.
Eu ti-as recomanda pentru coloana si un fizioterapeut. Acesta te trateaza prin fizioterapie, nu cu medicamente. Un tratament dureaza cel mult 10 sedinte si faci cate o sedinta in fiecare zi, cu pana la 5 proceduri. Dar trebuie sa-i spui si acestuia de tratamentul pe care-l urmezi.
Pentru ameliorarea durerilor poti aplica si acasa un tratament empiric: un saculet cu sare incazita cat poti de mult sa o suporti, un masaj cu diclofenac, frunza de varza cruda, batute putin cu batatorul de snitele, puse pe locul dureros si acoperite cu o carpa mai groasa.

| IustinaElena20 explică (pentru mi25):

De doctorul de la mine din oras am fost trimisa la un spital din județul meu, oare ma va interna? Asta ma întreb

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru IustinaElena20):

Daca nu este urgent nu te va interna, te va cosulta si i ti va da tratament.Te intrerneaza doar daca este vorba de operatie.

| mi25 a răspuns (pentru IustinaElena20):

Nu cred ca te va interna si nici nu poate fara acordul tau.

| Yuoia a răspuns:

3 luni antibiotic? De 1500? Mi se pare enorm de mult.
In cazul asta numai medicul curant iti poate spune ce vei face.

| IustinaElena20 explică (pentru Yuoia):

Si eu am rămas surprinsă, mi-a spus ca infecția este destul de mare, a ajuns in sânge și oase din câte am înțeles
Pe mine ma macină mai tare durerile de coloana, mi-e frica ca in 3 luni sa nu se agraveze