| Zellen a întrebat:

Am nevoie de niste sfaturi... sunt fata, am 1.68-69 si m-am cam ingrasat...am 73kg. Si ma uit la mine si ma simt grasa si nu mai suport sad asa ca veau sa fac ceva in privinta asta. Stiu ca nu trebuie sa mai mananc prajeli, paine, dulciuri..si nu dupa ora 19. Si sport. Incerc sa fac acasa macar 30 min in fiecare zi. Am cateva zile de cand am inceput happy nu-mi permite timpul sa merg la sala momentan. Ce pot sa mananc cand imi e putin foame (nu mancare/fruct), ceva de rontait. Covrigeii simpli, pufuletii sunt ok?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

In nici un caz pufuleti sau covrigei sau majoritatea mancarurilor care se termina in "i" laughing. Ia incearca un mar sau cateva alune(cateva nu o punga), sau un iaurt dar cu 1.5 % grasime nu mai mult si nu cu fructe.Cand iti este putin foame incearca un fruct, dar nu banane pentru ca este ca si cum ai manca cartofi prajiti.

Si tine minte acesta nu este o dieta ci un regim de viata, trebuie sa ti`l creezi in asa fel incat sa-l tii toata viata nu doar pana mai dai jos cateva kg.

| Holy2010 a răspuns:

"putin foame" nu trebuie sa existe atat timp cat mesele principale sunt corecte nutritional. Rontaiala e obisnuinta si total contraproductiva in diete. Ce ai mentionat tu acolo sunt carbohidrati de cea mai proasta calitate. Faina rafinata cu indice glicemic mare si intre 360 si 450Cal pe suta de grame in functie de reteta. Si care e problema cu fructele? Sunt gustarea perfecta. Oare ce tine mai bine de foame...o punguta mica de covrigei sau un kilogram de capsuni...caloric tot acolo esti dar nutritional nici nu se compara. Nu ai ajuns la 73 de kilograme pentru ca ai obiceiuri alimentare sanatoase asa ca trebuie sa te educi putin daca vrei si rezultate de durata.

| Zellen explică (pentru Holy2010):

Pai..intr-adevar, fructele sunt mai ok. Doar ca mai citisem pe aici ca spunea cineva ca fructele au si mai mult zahar si ca nu ar fi ok pentru slabit..si eram putin confuza

| Holy2010 a răspuns (pentru Zellen):

Adevarat ca au zahar dar nu toate fructele sunt la fel si aici ne intereseaza indicele glicemic. Pentru ca au fibra, fructoza nu o sa intre in sange atat de brusc si asta e important. Cand vorbim de faina si zahar vorbim tot de glucide doar ca ele intra brusc in sange si fac spike glicemic. Pe romaneste.te ingrasi.
http://www.nutritionistcluj.ro/wp-content/uploads/2010/05/Tabel-IG.jpg
Arunca o privire si vei vedea ca pana si fructe incriminate precum bananele au indice glicemic mai mic decat fainoasele.
Cel mai bine e sa mananci fructe in sezon: capsuni, caise piersici, cirese, pepene galben. Dar nu doar fructe ci si legume poti manca pe post de snack.
Snackul meu preferat sunt rosiile cherry si ti-l recomand daca iti plac.

| Zellen explică (pentru Holy2010):

Multumesc mult! big grin

| alexandru0sorin a răspuns:

Man deci eu nu stiu cum sa zic mie imi plac fetele mai 70 de kile la 1.70 mi se pare ca este forma ideala dar nu vreau sa ma bag in chestia asta e decizia ta cum vrei sa arati dar vreau sa lamuresc cateva misconceptii gen:

nu conteaza ora la care mananci atat timp cat nu mananci cu mai putin de 2 ore inainte de somn e un mit si o prostie perpetuata de oameni care nu i-a educat nimeni in privinta asta. sport 30 min e putin, trebuie mai mult. ai grija ca daca te apuci de ceva dieta si iti limitezi aportul nutritiv o sa slabesti in prima saptamana iar apoi o sa pui la loc, e normal si nu te lasa batuta daca observi ca se intampla asta, in timp vei observa rezultate daca te tii bine. nu stiu cat de ok sunt putuletii, atat timp cat nu bagi o tona in tine n-ar trebui sa fie probleme deci grinja si moderatie mananca vroe jumatate de punca o data nu ma mult ok.

covrigeii sunt cam nesanatosi de asemenea. evita chestii fast fud covrigi, forneti, pizza, mc donals etc. mancarea gatita in casa in general e cea mai buna si ai grija nu manca si rontai chestii cand te uiti la TV sau faci alte actiuni trebuie sa fii concentrata pe mancare ca altel nu iti dai seama cat bagi in tine.

sper ca iti sunt de ajutor si mult noroc in cautarea formei ideale pentru tine cu toate ca repet ca esti in forma ideala pentru minewinking

| Zellen explică (pentru alexandru0sorin):

Iti multumesc! happy mi-ai dat mai multa incredere laughing idea e ca m-am ingrasat putin la fata si am facut burtica, si de asta vreau sa scap big grin vreau abdomen..relativ plat laughing) mersi de sfaturi! happy

Răspuns utilizator avertizat