| anonim_4396 a întrebat:

am nevoie de sfatul cuiva cu. nu neaparat experienta, ci cu suficiente cunostinte legate de acest subiect.
Deci mi-am cumparat de la farmacie niste anticonceptionale ' Yasmin' si citind prospectul, si informaţile pentru utilizator, m-am panicat putin cand am citit ca anumite medicamente pot influenta efectul anticonceptionalelor. Aici ma refer la medicamentele pentru epilepsie pentru ca iau Depakine Crono de vreun an deja si e prima oara cand am pus mana pe anticonceptionale deci vreau sa fiu sigura daca este vreo problema sa consum Yasmine daca iau totodată Depakine(300 mg). Nici nu am citit întreg prospectul pentru ca in momentul in care am aflat de asta, am intrat pe net sa citesc exact ce contine Depakine, dar imi parea ca nu pot fi sigura pe ce citesc, vreau doar sa fiu lamurita daca pot sau nu sa iau macar una azi. Daca se poate, sa imi dati si niste informatii despre ele/ cand trebuie consumate. Asta era singura problema care mi-a sarit in ochi. Nu cunosc detaliile exacte cu privire la criza de epilepsie pe care am avut-o, dar era ceva provocat din cauza lipsei de odihna si alimentatie slaba.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca iei Depakine NU poti lua anticonceptionale de tip Yasmine. E posibil sa nu te protejeze si sa ramai insarcinata, dar copilul sa aiba malformatii si este foarte posibil ca combinatia celor doua sa declanseze crize severe de epilepsie, chiar mortale. Riscul tau de a-ti pierde viata de la aceasta combinatie este semnificativ.
Nu stiu ce idiot ti-a prescris yasmine cand iei depakine. Anticonceptionalele nu sunt bombonici, sunt tratamente hormonale foarte greu de manuit, cu numeroase efecte adverse, care se iau numai la indicatia ginecologului si numai sub supraveghearea atenta a acestuia. daca ginecologul tau ti-a prescris asa ceva, te rog mult fa o reclamatie la Colegiul medicilor, trebuie sa nu i se mai permita sa prescrie medicamente, fiindca pe tine putea sa te omoare. daca alta persoana ti-a prescris, care eventual nu este medic, anunta imediat politia, persoana respectiva ti-a pus viata in pericol si este pasibila de pedeapsa penala.
daca ai neaparata nevoie de anticonceptionale (intoleranta severa la prezervativ), mergi la un ginecolog foarte bun. Sub supraveghere, exista anticonceptioanle potrivite pentru tine, care sa nu iti puna viata iun pericol si care sa isi faca si efectul contraceptiv. medicul te va supraveghea atent, in colaborare cu neurologul tau si vei putea lua tratamentul.

| Shironekomaw a răspuns (pentru Brigaela):

Iti multumesc mult pentru raspuns. Nu mi-a fost prescris sincer pentru ca nu am vizitat ginecologul inainte sa cumpar. Farmacista mi-a dat dupa pret cred eu cel care i se parea ei potrivit fara a ma intreba de prescripţie sau altele. Doar ca nu am luat niciuna, m-am interesat inainte sa fac vreo greseala si iti multumesc ca m-ai ajutat. O sa le evit.

| Brigaela a răspuns (pentru Shironekomaw):

A lua contraceptive fara consult ginecologic este echivalent cu o tentativa de sinucidere. Nu credeam ca in secolul XXI, o femeie care are internet si stie sa citeasca si sa scrie (deci are macar 4 clase terminate) poate sa fie adancita intr-o ignoranta atat de profunda si de periculoasa.