| anonim_4396 a întrebat:

Iau pentru prima data anticonceptionale Belara pentru tratarea unui chist ovarian si am o intrebare. Dupa pauza de 7 zile le iau si daca nu mi-a venit menstruatia? Sau trebuie sa o astept sa vina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca in pauza de 7 zile nu apare menstruatia, ori esti insarcinata, ori suferi o reactie adversa severa. NU astepti si nu incepi alta folie, ci in ziua 6, 7 sau 8 mergi la ginecolog.

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Pana la urma cum sa fac eu ca si pe prospect scrie la fel cum spune cel de mai sus sad Pe 5 ar trebui sa incep iar dar menstruatia imi apare pe 7.Nu prea pot sa sun la medic sau sa merg la el de fiecare data de aceea cer sfatul dumneavoastra.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

E suficient sa mergi la medic prima oara cand ti se intampla asta, medicul va sti ce sa+ti spuna sa faci luna de luna, daca mai apare problema.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

După cele 7 zile de pauză, AC se iau fix din a 8-a zi, chiar dacă menstra NU a venit sau NU s-a terminat!

"3. CUM SĂ LUAŢI BELARA :
Cum şi când trebuie să luaţi Belara?
Luaţi câte un comprimat pe zi, timp de 21 zile consecutive. După aceea urmează o pauză de şapte zile. În mod normal, la 2-4 zile după ce aţi luat ultimul comprimat va începe o sângerare de întrerupere asemănătoare menstruaţiei. După pauza de şapte zile continuaţi să luaţi comprimatele din următoarea cutie pentru un ciclu de tratament, indiferent dacă sângerarea s-a oprit sau nu." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/.......05.08.pdf

Toate cele bune.

| sosostore a răspuns:

Din cate stiu se indiferent daca nu vine...totusi consulta doctorul

| deadlykiss a răspuns:

Ar trebui sa indicatii in prospect, sau doctorul care ti le-a prescris trebuia sa iti explice exact cum sa le iei.