| baciumarian a întrebat:

Buna am o intrebare are pe un picior o rana urata si a fost recomandat cloramina a mers matusa la faramacie si a primit cloramina T pastile dar din cate am observat pe internet T este pentru dezinfectii case bai etc si B este pentru rani daca imi puteti zice daca este buna T si cum se prepara

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Jsm a răspuns:

Buna. Nu stiu ce sa iti spun despre T si B, dar te sfatuiesc sa cureti rana cu apa oxigenata, iar apoi foloseste unguentul Nidoflor care ajuta la vindecarea ranii rapid.

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Atat cloramina "t" cat si cloramina "b" sunt dezinfectanti care se folosesc pentru dezinfectia obiectelor sanitare din case sau spitale,pavimentelor,peretilor din faianta, foselor septice, piscine, spatiilor de productie in ind. alimentara etc. NU se folosesc pentru dezinfectia ranilor sau a pielii caci clorul din compozitia lor are efect coroziv( arde) tesutul viu! --- de aceea atunci cand se dezinfecteaza suprafetele cei care lucreaza cu cloramina poarta manusi de protectie.

| FlorinDiablo a răspuns:

Nu trebuie sa ii ia cloramina B pentru ca T e pentru obiecte insa pentru rani eu i-as recomanda bioxiteracor e de 20 de ori mai bun decat cloramina bioxiteracor are si antibiotic in compozitie si e si cicatrizant

| Bijou a răspuns:

Pentru rani, poti folosi o trusa de prim ajutor, cu multe plante medicinale http://forever-aloe-vera.eu/produs/494

| insomniak87 a răspuns:

Cloramina T mai poate fi folosita pentru dezinfectia pielii si a plagilor si pentru igiena personala si ca antiseptic in rani infectate, abcese, furuncule ulcere de gamba infectate! Asigura spectrul bactericid, fungicid si virucid.
Concentratii de utilizare: solutie 0.5% adica 10 tablete de 0.5g la 1l de apa. Eu am cumparat anul trecut de pe www.fipro.ro, daca nu au acolo poti lua si de la farmacie. Pentru restul userilor care dau raspunsuri si nu stiu nimic despre nimic ii sfatuiesc sa se abtina! Raspunsurile proaste si gratis sunt pe toate drumurile!