| Estera123 a întrebat:

Am o mica nelamurire.
Totul pleaca de la unchiul meu. El este alergic la praf (asa spune el) si din cauza asta stranuta. Un om normal stranuta o data si gata, dar el are genul ala de stranut cand 5 minute nu poti opri din stranutat. Practic stranuti incontinuu fara pauza.
Problema este ca eu 'l-am mostenit'. Eu nu stiu la ce sunt alergica si de ce stranut. Singura diferenta este ca eu stranut cu pauze, dar tot vreo 5-10 minute stranut incontinuu. Am obervat ca de regula ma opresc din stranutat doar dupa ce imi suflu nasul (nu stiu ce legatura are sau daca are vreo legatura).
Imi poate explica cineva 'fenomentul' asta? Ce provoaca stranuturile succesive (ma refer la corpul nostru), cum am reusit sa il mostenesc? etc. Orice ar fi de folos. Prefer sa raspunda doar cei care au cunostinte.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Onio a răspuns:

De mostenit nu l-ai mostenit pe unchiul tau pentru ca nu ai cum. Probabil amandoi ati mostenit pe cineva de la bunicii tai (parintii lui, daca este fratele mamei sau al tatalui tau), inapoi cu generatii, care poate a avut aceeasi problema. Totul se transmite genetic (prin gene, ADN), si de la caz la caz poate sa sara peste generatii.

Problema ta poate sa difere total de cea a lui, dar sa aveti in comun doar reactia stranutului. Poate el e doar alergic la praf, cand tu poti avea o altfel de alergie, sau chiar sa iti fie mucoasa nazala mai sensibila, si prin asta, primul stranut sa excite (provoace) acea zona, rezultand stranuturi consecutive.

Cel mai bine si indicat, daca vrei un raspuns concret este sa mergi la un control si faci un test de alergie, sau mergi la un ORL.

3 răspunsuri:
| Roxetteeeeeeeeee a răspuns:

Hei! happy, din moment ce inspiri praf el ramane si pe firele de par din nas. De aceea dupa ce ai suflat nasul totul este ok. Asa ca de fiecare data cand vezi ca stranuti asa incontinuu sufla nasul. Sper ca ti-am fost de ajutor. Fundita?

| DeeaHelpYou a răspuns:

Cel mak bine e sa te duci la un medi, iti va da cele mai bunepastile sau sfaturi

| AndreiuTeUrmărește a răspuns:

LOL, si unchiul meu este alergic la prafhappy