| anonim_4396 a întrebat:

Buna am o nelămurire am calculat pe o mică aplicatie ca cică pe 17.11. 2019 as fi rămas însărcinată și imi apare ca am 3 saptamani si 6 zile ca are fatul pai daca eu pe 17 am avut ocupatie cum sa aiba fatul 3 saptamani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Voi face ti sex aiurea, mai documentreaza te inainte citeste ca degeaba ne intrebi pe noi, faci niste calcule tu aiurea, mergi la ginecolog sa te consulte.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pe 17 ai avut ocupatie? Te ai ***?laughing

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dar ce ocupatie ai avut tu pe 17? Ce faceai? Aaa calculai calculelele?laughing

| Laura48 a răspuns:

Nu inteleg ce ai vrut sa spui cu 'ocupatie'. Implantarea fatului in uter se produce in 5-7 zile de la contactul sexual neprotejat, in niciun caz imediat dupa contactul sexual.

Si daca ce am scris eu mai sus. suna prea 'academic'. si nu doresti sa ai un copil acum, poate ar fi bine sa te documentezi despre :
1. de ce apare, ce inseamna, ce se intampla in perioada menstruatiei, cum se produce - sunt o gramada de video-uri, articole pe net, pe tema asta.
2. cum se instaleaza sarcina (ce inseamna, cum se produce, cand, care sunt conditiile)
3. metode de contraceptie: atat pentru Ea, cat si pentru El - sa vezi care sunt, cine le poate folosi, de ce sunt recomandate, etc etc.
4. boli cu transmitere sexuala, ce se transmit in cazul in care ai facut sex fara sa va protejati. sa vezi care sunt, cum se transmit, DE CE este important sa te protejezi si care sunt consecintele pe termen lung.
5. ce este un test de sarcina - pentru ca, da, in cazul in care menstruatia a intarziat, prima metoda orientativa de a afla daca e da sau ba e un simplu test de sarcina, pe care il poti face acasa.
Dupa ce te-ai documentat cat mai bine pe aceste teme, gandeste-te ca esti responsabila pentru ceea ce faci, ca daca nu te protejezi poti lua o boala cu transmitere sexuala, sau, in cel mai bun caz, sa ramai gravida. Si, daca nu ai in plan sa fii mamica, sa ai mai multa grija data viitoare.
Toate aceste randuri ti le-am scris ca o indrumare, un sfat, te rog mult sa nu interpretezi altfel. Fiecare decide ce si cum, si isi asuma pe propria piele consecintele.

| Asdrd a răspuns:

Bună ziua, va cumpăr eu căruț?