| TPUSenior01 a întrebat:

Am o prietena face 15 ani pe 10 septembrie! Dar nu i-a venit menstruatia nici acum si nu pot spune ca este dezvoltata, nu este chiar deloc, sani ei [ Mai bine zis țîtuica ] Are sani cat un bob de fasole, dar mi-a zis sa ma interesez poate are vreo problema, fiind si singura care nu are menstruaitie din calasa, si este si cea mai scunda cred ca are un metru 40 big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Până în septembrie mai este, poate veni până atunci.
Să meargă la endocrinologie pentru dozările hormonale.
Pa, pa.

| Lucifer666 a răspuns:

Nu conteaza ca are doar 1.4 metri, sau ca nu are sanii dezvoltati. Pur si simplu acest fenomen intarzie. Nu e obligatoriu sa vina la o anumita varsta. Sa stea linistita ca nu are nici o problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Ar trebui să vadă un endocrinolog.
Te pup!

| onlyme2851 a răspuns:

Daca are vreo teama, cel mai bine ar fi sa se intereseze ea la un medic, nu tu pe TPU. Dar in orice caz, varsta la care unor fete le vine prima data ciclul menstrual este si de 16-17 ani... abia dupa aceasta varsta ar trebui sa apara semne de ingrijorare.

| alexanonimu a răspuns:

Pai nu e dezvoltata de asta o sa mai intarzie un pic... zii ca e pe drum

| Alecriss a răspuns:

Da....pentru ca nu e dezvoltata o sa mai intarzie putin...nu e chiar de speriata insa dca problema persista eu zic sa se duc sa faca un consult la un medic de specialitate.

| andreia99 a răspuns:

Uni se dezvolta mai repede alti mai tarziu pentru siguranta ii recomand sa mearga la doctor