| anonimathebest a întrebat:

am o problema.acum cateva zile am decis sa ma epilez pentru prima oara inghinal.am folosit big-ul(pentru femei) dar n-am folosit nimic special de ras.In ziua urmatoare am observat iste bubite, ca un fel de cosuri.acum parca sau dus dar au mai ramas cateva. ce poate fi? oare e grav? oare merge betaden? funa!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dracidus a răspuns:

E doar o iritatie. Nu te ingrijora, vor trece.

Pe viitor, incearca sa folosesti o crema de corp pe care sa o aplici acolo, dupa ce te razi/epilezi. Cel mai bine pentru zona aia e sa te epilezi cu ceara (se reduce oarecum riscul iritatiei), dar sa folosesti produse cosmetice pentru epilare (erau niste creme). In fond, cremele alea sunt mai putin dureroase decat epilarea cu ceara, insa sunt mai putin eficiente (parul creste mai repede). Spor la "treburi"!

4 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Buna! Ceea ce ai descris tu mai sus este o foliculita. De obicei, nu este necesar un tratament pentru ca afectiunea se vindeca de la sine. In cazurile mai grave, daca foliculita apare frecvent sau daca se extinde, este necesar consultul medicului dermatolog pentru prescrierea unu tratament. http://www.i-medic.ro/boli/foliculita

| adyy95 a răspuns:

Asa se face la toata lumea nu te ingrijora si eu patesc la fel cand ma rad inghinal nu e nimci grav e normal dupa 2-3 zile trec

| saria a răspuns:

Fata fata, si ce fata ...in clasa a 5 a si te epilezi ...si cand vine vara, fata fata, vaca ba

| anemona18ida a răspuns:

E ceva nrmal.asa se intampla de obicei