| Daiii a întrebat:

Am o problemă. Am 20 de ani și toate măselele îmi sunt cariate și nu îmi pot da seama de ce. Am fost la stomatolog pentru o plombă și mi-a spus că e posibil din cauza dietei pentru slăbit. Este posibil ca, cariile să fie din cauza lipsei de calciu sau ceva de genul? Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu cumva bagi dulciuri la greu?

| Daiii explică (pentru sierra1):

Nu, chiar nu mananc dulciuri

| sierra1 a răspuns (pentru Daiii):

La dentist trebuie să ajungi la prima carie ce apare. Acum o să-i faci vizite cam des...

| Lapadatu_Ovidiu_Mihaita_1993 a răspuns:

Dintii ti se distrug de la lipsa de calciu, sucuri acide precum coca cola etc... laptele fiind un aliment acid iti dauneaza la dinti. Incearca sa te duci la un plafar sa iei pe baza de plante un supliment de calciu marin cu d2 sau d3.