| reee3 a întrebat:

am o problemă, cand ma culc noaptea peste ceva timp ma trezesc brusc, dar problema e alta. nu stiu cum să zic, parca eu sunt constient dar corpul meu inca doarme. Adică nu ma pot misca, nu pot deschide ochii si aud si un sunet ciudat. Cu putin timp in urma sa scriu aceasta intrebare mi sa întamplat. Am mai pățit si in trecut asa ceva, dar acum e mai des chiar 2-3 ori pe seară. Sper sa nu credeti ca sunt nebun, eu vorbesc foarte serios.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| glittereatsme a răspuns:

Se pare ca experimentezi paralizia in timpul somnului. Este un fenomen care ni se poate intampla fiecaruia dintre noi si nu este neaparat o problema. Corpul tau este inca adomit, in timp ce creierul tau devine activ. Si mie mi se intampla foarte des, simteam ca ma sufoc intre timp si ma agitam foarte tare pana cand am citit despre asta si am vazut ca nu mi se poate intampla nimic. Cand ti se intampla, incearca sa respiri nomal, inchide ochii si te vei trezi imediat. Apropo, sunt o gramada de povesti cum ca sunetele pe care le auzi sau umbrele pe care le vezi sunt fantome( eu vedeam umbre cand mi se intampla, ca si cum cineva se plimba in camera) dar cred ca e doar in capul nostru, personal nu cred in asa ceva, deci nu ma sperie. SI de cand nu ma mai sperie, nici nu mi s-a mai intamplat sa experimentez paralizie in somn deja de ani de zile. Succes!

7 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Gânduri și fapte se adună în subconștient.
Dacă ai obiceiul următoarelor lucruri, atunci trebuie să renunti la ele:
-filme de groază, thriller, actiune, suspans;
-muzica rock, techno, chillout;
-consumul de alimente bogate în grăsimi, si mai ales seara târziu;
-consumul de alcool, tutun, cafea si coca-cola;
-gânduri psihologice care sunt tentative visurilor tale;
-îngrijorări, stres.
Sa stii că în viata nimic nu este la întâmplare. Totul are o cauză, chiar daca nu am descoperit-o. Noi doar incercam sa te ghidam, dar tu vei fi acela care o vei descoperi. In principiu sunt gândurile si obiceiurile de zi cu zi.

| florinflorescu a răspuns:

Salut, stai calm nu esti nebun, esti se poate de normal. doar ca esti un pic speriat ca nu stii ce se intampla cu tine. cand dormim corpul nostru este paraluzit, de aceea nu poti sa te misti. tot cand dormim starea de constient doarme, creierul se odihneste, din motiv ca te trezesti brusc te sperii si ti-e frica, iar constientul se activeaza, dar creierul doarme, la fel si corpul. de asta nu poti reactiona. iti sugerez cu caldura sa mergi la un psiholog, sa afli care e motivul pentru care te trezesti brusc, si cum sa eviti acest lucru. fara frica, psigologul teateaza sufletul, emotiile, psihiatrul trateaza nebunii. succes.

| Skippy223 a răspuns:

Cum s-a mai spus - paralizie in timpul somnului.
Florinflorescu a explicat de ce se intampla - noi suntem paralizati in timpul somnului pentru ca sa nu ne lovim cand visam. Tu te drezesti dar creierul tau crede ca tu inca dormi, si continua sa tina corpul paralizat. O solutie pe care multa lume o recomanda e sa te calmezi si sa incerci sa-ti misti degetele de la picioare.

Se spune ca paralizia in timpul somnului poate sa apara mai des daca dormim pe spate, cu mainile langa corp. Daca dormi pe spate, incearca sa te intorci pe o parte. Nu e nimic spiritual in asta, nu-ti face nici o grija. Sunt doar "imagini" ale creierului care tu le vezi cu ochii deschisi pentru ca tu inca visezi, teoretic. Ia-le ca pe niste halucinatii.

| Cezar_Ciobanu_1967 a răspuns:

Acest lucru te sperie,vreau să știu? Adică trezirea ta bruscă!? Nu-ți face probleme,se vor rezolva! înainte de culcare fă-ți o cană de ceai de tei,este un calmant desăvărșit, iar după ce vei bea cana de ceai, se vor schimba toate în bune! Dar neapărat vreau să știu, cănd te trezești, în ce stare ești de calmitat sau agitație?

| reee3 explică (pentru Cezar_Ciobanu_1967):

In momentul cand ma trezesc brusc sunt calm dar incep sa ma panichez singur, dar dupa ce trece chestia aceasta bataile inimi imi sunt normale.

| Stefan_Marius_1976 a răspuns:

Încercă să nu mai stai cu gândul la nimic așa misa i tâmplat și mie încercă să nu te gândești la nimic urât la gândești situ la ceva care te calmează succese! (Și nu nu ești nebun asta se întâmplă multor oamenii)