| Ciprianccdlcjmrx a întrebat:

Am o problema cu coloana, adica cand ma trezesc din pat n-am nici o problema, dar cand ma pun la pc si dupa ce ma ridic ma doare foarte tare, si dupa durerea nu ma mai lasa, de exemplu cand calc ma doare in partea de jos, dar cand ma aplec nu ma doare deloc, sa fie de la scaunul de la pc? Adica eu stau la pc 8-9 ore pe zi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sfatul este simplu, deci statul la PC iti da dureri de coloana, atunci NU mai sta la PC, iesi afara, plimba-te, mergi, fa un sport, evita statul la PC!
Oricum, abia a inceput scoala si ai destul de invata, uita de PC, deschide-l sambata si duminica si atunci doar pentru cate 1 ora.

| ALGator a răspuns:

Adica la fiecare 40 minute trebuie să te ridici și să dai o tura inutila cam de 5-10 minute prin cameră. Mergi in 4 labe, stai intins pe jos, orice.
Minim 20 minute zilnic trebuie să mergi pe jos in pas alert sau alergi, faci puțin sprt.
Evita : lift, scari rulante, transport auto in loc de mers cu picioarele. Nu sta in pat decat ca sa dormi.
It is just your choice.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Ai o pozitie gresita la PC. Cum stai 8-9 ore, inteleg ca asta e locul de munca. Regleaza-ti scaunul in asa fel incit spatele sa fie drept, nu aplecat peste masa. Surprinzator, uneori scaunul ridicat ajuta mai mult decat cel lasat jos. Cauta pozitia ta buna. Si, fa gimnastica, chiar masaj daca iti poti permite.

| catalinus13 a răspuns:

Salut la fel sunt si eu stau chiar si 10 ore problema e ca tu nu stai cum trebuie pe scaun si stai oarecum cocosat trebuie sa stai drept cu mainile pe langa corp si sa ai privirea in jos la monitor nu in sus deoarece asta iti afecteaza coloana